MF Dnes: Do jmenování profesorů by Zeman mluvit neměl, míní rektor Bek

Výběr kandidátů na jmenování profesory prochází na univerzitách složitým procesem. Je zbytečné, aby je znovu přezkoumával prezident, jak Miloš Zeman a ministr školství plánují. Hlava státu by měla svým podpisem jen symbolicky stvrdit rozhodnutí odborníků, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Ministr školství Chládek s prezidentem Zemanem představili novou formu jmenování profesorů, podle níž bude jmenovací dekret nadále udělovat prezident. Má však právo zpochybnit kandidáta a tím iniciovat přezkumné řízení (více čtěte zde). Je to pro vás přijatelný kompromis?

Pořád nevím, jaká ta představa doopravdy je, protože včera (ve středu, pozn. red.) z úst prezidenta zaznělo, že by mělo být možné přezkoumávat návrhy na jmenování. V návrhu novely vysokoškolského zákona, kterou nám dnes zaslalo ministerstvo školství, ale žádné takové ustanovení není. Zatím jsme neviděli návrh, který by něco takového obsahoval. Mohu tedy jen komentovat stanovisko pana prezidenta, které znám z médií. Já sám si myslím, že by rozhodnutí vědeckých rad nikdo další přezkoumávat neměl. Není to dobrý nápad.

Z jakého důvodu?

Myslím, že to je zbytečné, protože odborná stránka toho výkonu, jak vědecká, tak pedagogická, projde před jmenováním velmi složitou procedurou na univerzitě. Nejprve kandidáta posuzuje speciální komise ke jmenování profesora, která je složena z odborníků příslušného oboru a z externích odborníků. O věci pak hlasuje fakultní vědecká rada a univerzitní vědecká rada tajným hlasováním. To považuji za zcela dostatečné pro posouzení předpokladů člověka pro výkon funkce profesora. Myslím, že další přehodnocování je nadbytečné. Pokud jde o posuzování něčeho jiného, než je odborná stránka věci, tak bych řekl, že to je velmi riskantní z hlediska případného politického zneužití.

Prezident by měl tedy jmenovací dekret podepsat, aniž by jeho udělení přezkoumával?

Ano, já si myslím, že není tak neobvyklé, že rozhodnutí hlava instituce nebo hlava státu pouze stvrzuje a meritorní rozhodování je posunuto na úroveň níž. Tam, kde se reálně věci odehrávají. A myslím, že to tak může být dál. Podpis má mít symbolickou roli, ale neznamená reálné meritorní posuzování věci. Rektor také neposuzuje to, jak vypadá jednotlivý absolvent magisterského studia. To posoudila k tomu určená komise, která mu dala známku.

>> více na webu idnes.cz

Z jakého důvodu?