Univerzitní pěvecký sbor vystoupí v opeře

Studenti zazpívají v inscenaci Hry o Marii od Bohuslava Martinů, kterou v premiéře uvede Janáčkovo divadlo 27. března.

Členové Pěveckého sboru MU ve Hrách o Marii.

Opera Bohuslava Martinů Hry o Marii měla světovou premiéru v Brně před osmdesáti lety. V pátek 27. března ji proto v novém nastudování uvede Janáčkovo divadlo. V náročném divadelním kusu bude vystupovat i Pěvecký sbor Masarykovy univerzity složený ze studentů a studentek všech fakult.

>> podívejte se, kdy je představení dále uváděno

Univerzitní sbor spolupracuje s Národním divadlem Brno vůbec poprvé. „Nabídka spolupráce vzešla přímo od hlavního sbormistra opery Josefa Pančíka. Inscenace Hry o Marii je náročná na obsazení jednotlivých vokálních souborů, a tak hledal vhodné sborové těleso působící v Brně s dostatečným počtem zpěváků a možností přizpůsobení se náročnému zkouškovému provozu díla samotného,“ přiblížil začátek spolupráce sbormistr Pěveckého sboru Masarykovy univerzity Michal Vajda z pedagogické fakulty.

Společně s ním v představení vystoupí i Sbor Janáčkovy operyDětský sbor Brno. „Jedná se o výjimečné operní dílo s velkými sbory a taneční složkou, a pokud sečteme počet všech účinkujících, blížíme se i s orchestrem ke dvěma stům dvaceti účinkujícím v jednom večeru,“ řekl režisér inscenace Jiří Heřman. Tématem opery je přechod mezi životem a smrtí, odpuštění a odevzdání se Bohu.

Pro celkem padesát pět studentů, kteří v Pěveckém sboru MU zpívají, znamenalo zkoušení s profesionálními umělci velkou výzvu. Příprava a nácvik představení sboru zabraly celý uplynulý půlrok.

„Byla to zcela jiná práce, než na jakou jsou naši pěvci zvyklí,“ zhodnotil Vajda. „Očekávala se od nás perfektní příprava hudebního nastudování, zpěv zpaměti byl nutnost. Museli jsme spolupracovat s dalšími sbory a hudebně se s nimi propojit na jevištních zkouškách, což se jak z uměleckého, tak i z lidského hlediska podařilo,“ dodal.

Hry o Marii tvoří čtyři samostatné příběhy, přičemž Pěvecký sbor MU se plně podílí na třech z nich. „Dílo řadíme mezi skvosty české operní literatury, obzvláště pak při pohledu na sborové a vokální ztvárnění jednotlivých scén tohoto velkolepého díla. Jsme velice rádi za tuto příležitost a věříme, že příprava a uskutečnění celého projektu bude mít u posluchačů velký ohlas,“ vyjádřil se Vajda.

V aktuální sezóně zazní Hry o Marii pouze čtyřikrát, a to v době velikonočních svátků. Po premiéře v pátek 27. března se uskuteční ještě další tři představení, a to v neděli 29. března, ve čtvrtek 2. dubna a v neděli 19. dubna v Janáčkově divadle. Vajda nevylučuje, že jsou možné i další představení téhož díla, a to letos na podzim a na jaře 2016.