Nobelova cena moc nezměnila. Ostatní jen začali číst mé práce pozorněji

Na Masarykově univerzitě přednášel laureát Nobelovy ceny za chemii Kurt Wüthrich.

Nobelista Kurt Wüthrich.

Před pár dny hostilo Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity laureáta Nobelovy ceny za chemii z roku 2002 Kurta Wüthricha. Přednášku švýcarského strukturního biologa, která se konala v rámci cyklu Mendel Lecutres, si přišly poslechnout desítky odborníků a studentů.

Profesor Wüthrich je stále činný a aktuálně se ve výzkumu věnuje aktivaci takzvaných T-lymfocitů, tedy druhu bílých krvinek, které hrají významnou roli v imunitních reakcích organismu, a také studiu buněčných receptorů GPCR, které hrají nezastupitelnou roli v celé řadě procesů v těle.

„Tyto receptory například regulují tep srdce, ovlivňují přenos signálů mezi buňkami, nebo pomáhají s rozpoznávání chutí či vůní. Jejich výzkum je významný mimo jiné proto, že okolo čtyřiceti procent léků na předpis cílí právě na tyto receptory,“ uvedl Wüthrich.

Ve výzkumu T-lymfocitů se pak věnuje jejich aktivaci, která hraje významnou roli mimo jiné při potlačení imunitní reakce organismu při transplantaci orgánů.

V současnosti působí profesor ve výzkumném institutu Scripps Research Institute v Kalifornii a také na univerzitě ETH v Curychu. „Stále pracuji se studenty a mladými lidmi a snažím se pokračovat ve své práci,“ uvedl Wüthrich.

Svou brněnskou přednášku věnoval světu proteinů, které dlouhodobě studuje. Nobelovu cenu získal v roce 2002 za rozvoj metod nukleární magnetické rezonance, která právě jako jediná metoda dovoluje kromě prostorové struktury mapovat i časovou proměnnost neboli dynamiku bílkovin.

„Obdržel ji za rozvoj metody pro stanovení trojrozměrné struktury biologických makromolekul v roztoku,“ připomněl Lumír Krejčí, organizátor Mendel Lectures z Biologického ústavu lékařské fakulty. Cenu dostal společně s Johnem Fennem ze Spojených států a Koichi Tanakou z Japonska.

Jak sám Wüthrich poznamenal, významné ocenění se jeho vědecké práce příliš nedotklo. „Největší rozdíl byl asi v tom, že najednou všichni začali číst mé práce mnohem pozorněji,“ řekl s úsměvem.

Kromě přednášky se nobelista seznámil s prací strukturních biologů na Masarykově univerzitě a ve Středoevropském technologickém institutu Ceitec MU. „Zařízení pro strukturní biologii, které mají vědci k dispozici v kampusu, patří podle mého názoru v současnosti mezi nejlepší laboratoře na světě,“ dodal Wüthrich.