Nobelista Aaron Ciechanover „vyprodal“ Mendelovo muzeum

Jeho přednáška z cyklu Mendel lectures se věnovala mechanismům nemocí a cílenou léčbou.

Systém odbourávání bílkovin řízný proteinem ubiquitin představil dnes desítkám posluchačů na Masarykově univerzitě izraelský profesor a laureát Nobelovy ceny za chemii z roku 2004 Aaron Ciechanover. Získal ji spolu s Avramem Hershkem a Irwinem Rosem za objev, který ukázal, jak se lidské tělo zbavuje bílkovin, které jsou buď poškozené, nebo už posloužily svému účelu.

Ciechanover se výzkumu věnuje i nadále, studuje úlohu tzv. ubiquitin systému při buněčné proliferaci, transformaci a přežití. „Nobelovu cenu jsem získal poměrně mladý a stále mám velmi aktivní laboratoř, která pokračujeme ve výzkumu toho samého systému,“ podotkl s úsměvem profesor.

Přednáška zabývající se základními mechanismy nemocí a cílenou léčbou byla součástí cyklu Mendel lectures v Mendelově muzeu MU, který představuje odborné i laické veřejnosti v Brně významné světové odborníky z oblasti genetiky a molekulární biologie.

Izraelský vědec byl v Brně vůbec poprvé. „Je to tu pro mě hodně zajímavé, hlavně opatství, kde působil Gregor Mendel, který je pro mě zdrojem inspirace,“ podotkl Ciechanover.

Vědec působí na fakultě medicíny Izraelského technologického institutu (Technion). Studoval medicínu a biochemii a je členem Izraelské akademie věd a klasického vzdělávání a také zahraničním spolupracovníkem Národní akademie věd Spojených států.

Mendel Lectures, tedy cykly přednášek světově uznávaných vědců, se v Brně konají od roku 2004. V refektáři Augustiniánského kláštera za tu dobu vystoupilo přes osm desítek odborníků. Pořádá je Biologický ústav Lékařské fakulty MU ve spolupráci s Mendelovým muzeum a Fakultní nemocnicí u Svaté Anny. Od letošního roku jsou rovněž součástí Life Science seminářů MU.