Deník: Na Antarktidu zamířila rekordní výprava z Brna

Rekordní výprava brněnských vědců v polovině týdne zamířila na vědeckou základnu Masarykovy univerzity na Antarktidě. Z devatenácti jejich členů na expedici vyjede devět žen. „Historicky nejvyšší je také počet doktorandů, kterých pojede sedm,“ informovala Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity.

Na stanici, která je umístěná na ostrově Jamese Rosse v blízkosti Antarktického poloostrova, budou odborníci pokračovat ve výzkumech z předchozích let. Zaměří se ale i na nová prostředí a organismy. „Například mikrobiologové se budou kromě bakterií soustředit také na výzkum hub. Algologové se zase zaměří na výzkum rozsivek, což jsou jednobuněčné organismy hojné v půdě a na smáčených stěnách,“ přiblížil výzkumné záměry vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z přírodovědecké fakulty univerzity.