MF Dnes: Univerzita má přímou povinnost pomáhat s uprchlíky, tvrdí rektor Bek

Zatímco se v Česku odehrává vzrušená debata ohledně uprchlíků, kteří do Evropy míří z válkou rozvrácené Sýrie i z Afriky, rektor Masarykovy univerzity vyzývá k vychladnutí hlav. Vysoká škola pod jeho vedením nabídla uprchlíkům pomoc. Zdejší odborníci mohou poskytnout lékařské ošetření, právní servis nebo učit jazyky.

Jak se díváte na momentální veřejné debaty o uprchlících a postoje politiků?
Považuji za celkem přirozené, že kolem tohoto tématu je velká veřejná diskuse. Rozumím tomu, že řada lidí má obavy z toho, jak by se mohl problém vyvinout, pokud by se dále nedařilo uprchlickou vlnu zvládat. Povinností politiků ale je, hledat v tom racionální tón. Přes všechny ohledy na politické preference, aktuální a budoucí volby, by lidé, kteří stojí v čele měst, regionů a státu, měli zachovat klidnou hlavu a neeskalovat situaci neuváženými výroky. Spíše klidnit emoce, než je probouzet.

Stovky českých vědců a akademiků o prázdninách podepsaly prohlášení, ve kterém odmítají rozdmýchávání etnické a náboženské nesnášenlivosti v souvislosti s uprchlíky. Vy jste ale dokument nepodepsal.
Svůj podpis jsem nepřipojil nikoliv proto, že bych nesouhlasil s jeho obsahem. Když jsem nastoupil do rektorského úřadu, dal jsem si některá omezení. Jedno z nich je nepodepisovat kolektivní prohlášení či petice. Rektor mluví za celou univerzitu. A podobná prohlášení mívají své mluvčí. Ti pak ale mohou říkat také něco, co člověk úplně doslova nepodepsal. Považuji za fér k akademické veřejnosti, které se zodpovídám, mít pod kontrolou své výroky. Z toho důvodu jsem prohlášení nepodepsal. Když jsem dokument četl pozorně, zdál se mi ke všem poměrně vstřícný a nerozuměl jsem okřikování ze strany některých politiků, že je to projev nějakého elitářství a arogance. Není to žádný hanopis na českou veřejnost.

>> více na webu idnes.cz

Jak se díváte na momentální veřejné debaty o uprchlících a postoje politiků?

>> více na webu idnes.cz