online.muni.cz Přejít na hlavní obsah

Aby se rány pacientům hojily rychleji

„Soutěž Ph.D. talent pro mě představovala unikátní možnost srovnání mé práce s prací lidí z dalších oborů,“ představuje svoji motivaci doktorand Jakub Holoubek.

Doktorand v oboru chirurgie Jakub Holoubek byl nedávno oceněn stipendiem v soutěži Brno Ph.D. talent, která je určená studentům přírodních a technických oborů. Chirurg získal podporu 300 tisíc korun na tři roky díky vývoji speciálního antibakteriálního hydrogelu sloužícího k hojení akutních a chronických ran. Spolu s ním bylo oceněno ještě dalších 13 doktorandů Muni z celkem 25 vyznamenaných.

„Projekt kombinuje každodenní problematiku hojení chirurgické rány a dnes velmi aktuální téma zavedení pokročilých biopolymerů do klinické medicíny,“ vysvětluje doktorand.

Hojení akutních a chronických ran dnes patří ke standardním komplikacím v chirurgii, přičemž příčin, proč se rány nehojí, může být vícero. „Mezi ty nejčastější patří infekce, devitalizace tkání, nedostatečná výživa a řada dalších,“ vyjmenovává Holoubek.

Základní složkou vyvíjeného hydrogelu je polymer na bázi pryskyřice. „Klíčovou součástí je využití nanočástic stopového prvku jako inovativní komponenty s velmi slibným bakteriostatickým, respektive bakteriocidním efektem napříč širokým spektrem potenciálně patogenních mikroorganismů,“ přibližuje. Nakonec jsou využity růstové faktory pro buňky vazivové tkáně k maximální akceleraci hojení a dosažení adekvátního funkčního a estetického efektu.

„Soutěž Ph.D. talent pro mě představovala unikátní možnost srovnání mé práce s prací lidí z dalších oborů,“ představuje svoji motivaci doktorand, který se aktuálně věnuje především klinické praxi a vědecké publikační činnosti se tak může zabývat jen ve svém volném čase.

„Fakt, že jsem se dostal až takhle daleko, mě utvrzuje v přesvědčení, že se nám daří vytvářet smysluplný a konkurenceschopný produkt.“ Stipendium chce Holoubek využít pro další vzdělávání a návštěvu zahraničních kongresů a stáží.

Pro mladého doktoranda je zisk stipendia především oceněním práce celého týmu. Hydrogel samozřejmě nevyvíjel sám. „Je třeba vyzdvihnout, že za celým projektem stojí multidisciplinární tým lidí nejen z fakultní nemocnice a lékařské fakulty, ale rovněž lidé z dalších institucí, jako je Ceitec VUT, VUVeL nebo spin-off firma MU Enantis,“ představuje tým kolem sebe doktorand s tím, že bez takto různorodé skupiny odborníků by výsledný produkt nikdy nemohl vzniknout.

Masarykova univerzita | Masaryk university