online.muni.cz Přejít na hlavní obsah

Girls Day na Muni ukáže, že se dívky nemusí bát informatiky

girlsday-890x445-4133069990.jpg

Speciální akci pro středoškolačky, které by rády studovaly a časem i pracovaly v oblasti informačních technologií, chystá na čtvrtek 26. dubna Fakulta informatiky Masarykovy univerzity. Jmenuje se Girls Day, a škola se tak připojuje k celosvětovému Mezinárodnímu dni žen v IT zastřešovaném Organizací spojených národů.

Akce je reakcí na situaci ve společnosti. Podíl žen a mužů pracujících a studujících v oblasti informatiky stále není vyvážený. „Přitom naše zkušenosti z výuky dokazují, že to rozhodně není tím, že by na informatiku neměly schopnosti. Informatika není genderově specifický obor a to, že si to lidé myslí, je dáno spíš tím, jak odlišně společnost přistupuje k výchově chlapců a dívek,“ zdůraznil Petr Sojka, proděkan fakulty informatiky pro zahraniční vztahy, propagaci a kvalitu.

Jeho slova ilustrují i počty uchazečů o studium na Fakultě informatiky MU. V letošním přijímacím řízení se do bakalářských oborů na školu hlásilo 2053 uchazečů, přičemž dívky tvořily 22,3 procenta (bylo jich 438). Trend narovnávání poměru studujících dívek je ale vzestupný, a v posledních letech se dokonce zrychluje. Před deseti lety tvořily uchazečky jen dvanáct procent. V posledních dvou letech jejich zájem roste i o dvě procenta ročně.

Všechny části Girls Day mají dívkám říct hlavně to, že informatika je zajímavý a různorodý obor a že ho dokážou bez problémů zvládnout, i když si to jejich okolí třeba nemyslí.

Vlastní program začíná v 15.00 panelovou diskusí s inspirativními ženami z oboru. Diskutovat budou Barbora Kozlíková, docentka informatiky se specializací na počítačovou grafiku a design, doktorandka fakulty informatiky Vlasta Šťavová, která se zaměřuje na zabezpečení počítačových systémů a jejich uživatelskou přívětivost, absolventka fakulty informatiky a projektová manažerka úspěšného brněnského start-upu Y Soft Zuzana Zatrochová a současná studentka informatiky Dominika Krejčí. Ta kdysi sama čelila tomu, že ji okolí od informatiky zrazovalo. Dnes ji ale úspěšně studuje, vyučuje programování v Pythonu pro dámy a k tomu organizuje řadu fakultních aktivit.

Na debatu navážou tři workshopy věnované programování robotů, digitálnímu zpracování obrazu a grafice, počítačové lingvistice a automatickému zpracování textu, které se používá třeba ve vyhledávačích. Výraznou roli přitom bude mít nezisková organizace Czechitas, která na fakultě informatiky sídlí a pořádá školení a letní školy. Založila ji zdejší absolventka Dita Přikrylová.

Masarykova univerzita | Masaryk university