Co udělat, abyste mohli vyjet (nejen) na Erasmus

Foto: CanStockPhoto

Přemýšlíte nad tím, že byste příští akademický rok jeli na semestr nebo dva studovat do zahraničí? Je sice teprve půlka podzimu a další akademický rok je ještě v nedohlednu, už je ale čas začít nad tím přemýšlet.

Pomalu se totiž blíží prosincové a únorové období, kdy se podávají přihlášky pro příští akademický rok na univerzity v Evropě i mimo ni. Nenechávejte rozhodování na poslední chvíli – štěstí přeje připraveným. Ideálně s vyřizováním začněte aspoň měsíc dopředu.

Kde začít? Poradí interaktivní mapa na dosveta.muni.cz

Programů, přes které můžete vyjet do zahraničí, je celá řada (není to jen Erasmus) a kdekdo se může v té spoustě možností lehce ztratit. Jak tedy začít? Jednoduše: Navštivte stránku Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity a nebo rovnou interaktivní mapu, která vám pomůže odpovědět si na nejzásadnější otázku: Kam vlastně můžu jet?

Mapa nabízí seznam všech škol, se kterými jsou uzavřené smlouvy na katederní, fakultní i celouniverzitní úrovni. Když máte místo vybráno, mapa vás přesměruje na web CZS, kde najdete informace o programu, přes který se tam dá jet, a také o uzávěrkách přihlášek a výši měsíčního stipendia.

Prozkoumejte univerzity i nabízené předměty

Jestli už jste se rozmysleli, kam chcete jet studovat a na jak dlouho, nezapomeňte si dopředu na webech zahraničních univerzit zjistit, kdy tam začíná semestr a jestli se nekryje se semestrem nebo zkouškovým obdobím na Muni. Prozkoumejte také, jaké předměty škola nabízí, jaký je vyučovací jazyk, jestli existuje možnost ubytování na kolejích nebo jestli je možné při škole pracovat.

Zeptejte se spolužáků i oborového koordinátora

Na to, jaké to na zahraničním pobytu je, je nejlepší se zeptat někoho, kdo už na něm byl. Určitě máte starší spolužáky, kteří už někde studovali a řeknou vám, co od studijního pobytu čekat. A třeba vám taky doporučí, kam (ne)jet.

Na spoustu otázek vám odpoví také oborový koordinátor na katedře či fakultě (v případě právnické a ekonomicko-správní fakulty je to fakultní koordinátor). Ten vám zároveň dá kontakt na studenty, kteří studovali na univerzitě, kam plánujete jet. A nezapomeňte se koordinátora také zeptat, jak je to s uznáváním předmětů, abyste po návratu nebyli nemile překvapeni.

Informace o zkušenostech studentů ze všech českých univerzit si můžete přečíst také v databázi závěrečných zpráv z Erasmu, kde se dočtete i informace o průměrných měsíčních výdajích vysokoškoláků.

Zjistěte si, jak vypadá přijímací proces

Přihláška na zahraniční programy vypadá různě: Někde stačí odevzdat motivační dopis, výpis známek a prokázat znalost jazyka například certifikátem, maturitním vysvědčením nebo známkou z jazykové zkoušky v ISu. Někdy je ale nutné dodat také doporučující dopis akademika nebo projít pohovorem.

Zjistěte si proto, jak vypadá přihlašovací proces u jednotlivých programů. A pamatujte: u univerzit, o které je velký zájem, rozhoduje studijní průměr i mimoškolní aktivity a zkušenosti v oboru. Takže se snažte o co nejlepší známky.

Dejte si záležet na motivačním dopisu

Napsat motivační dopis možná zní jako formalita, ale rozhodně byste ho neměli podceňovat – právě motivační dopis totiž ukáže, jak moc chcete na zahraniční univerzitě studovat. Podle Pavly Zapletal, institucionální koordinátorky programu Erasmus+ na Masarykově univerzitě, by měl motivační dopis alespoň odpovídat na otázku, jak studentovi pomůže zahraniční pobyt v jeho studiu a ideálně i třeba s diplomovou prací.

„Popsat osobní motivaci pro danou zemi je sice fajn, ale v dopisu nesmí chybět akademická motivace. Student by měl také motivačním dopisem prokázat, že univerzitu, na kterou se hlásí, dobře zná – minimálně tím, že už ví, jaké předměty by si na ní rád zapsal. Dobré je taky zdůraznit, v čem se výuka liší proti Muni a co mu dá navíc,“ radí Pavla Zapletal.

Nepromeškejte uzávěrku přihlášek

Pokud už máte přichystané všechny dokumenty, zbývá jediné: Nepropásněte uzávěrku přihlášek. Ta se liší program od programu – v zásadě je ale potřeba si pamatovat, že pokud chcete studovat v Evropě, přihlášky do prvního kola programu Evropské unie Erasmus+ se podávají v únoru na katedře nebo na fakultě. Druhé kolo (s omezeným výběrem univerzit) následuje v dubnu nebo v květnu a třetí v září.

Na Erasmus+ pracovní stáže v oboru se můžete hlásit celkem čtyřikrát ročně: v březnu, květu, červenci a listopadu. A pokud chcete studovat s Erasmem mimo Evropu, přihlášky na „světový“ Erasmus+ ICM se podávají v lednu.

V půlce prosince končí přihlašování na tzv. partnerské univerzity v 16 zemích mimo Evropu, například v USA, Kanadě, Číně, Rusku, Japonsku, Austrálii, Brazílii či Mexiku. 15. prosince je také uzávěrka pro přihlašování na program ISEP, díky němuž můžete studovat v USA, Kanadě, Austrálii a desítkách dalších zemí za stejné náklady jako v Česku.

Tak to nepromeškejte.