Ze Slovenska na Erasmus do Brna?

Největší výhodou studia na MU byla pro mě jako pro Slovenku možnost volby jakýchkoli předmětů. K těm žurnalistickým jsem přihodila třeba základy japanologie.Jsem ze Slovenska a v Brně jsem strávila uplynulý semestr na Erasmu. Každý, komu tohle řeknu, chvíli nechápe motivaci mého rozhodnutí. Na otázky typu: A proč zrovna sem? Nechtěla jsi jet někam dál, kde by ses zdokonalila v cizím jazyce? Nechtělas poznat jinou kulturu? Odpovídám jednoduše: Jinak to prostě nešlo.

Na Slovensku studuju masmediální studia, jsem v pátém ročníku a v jarním semestru končím. Musím napsat diplomku, nemluvě o všech pracích a závazcích, které musím splnit, abych úspěšně odstátnicovala. Brno je z tohoto pohledu ideálním strategickým místem, kde jsem na zahraničním studijním pobytu a zároveň nedaleko od domova. V nutných případech nemám problém odskočit si domů a vyřešit, co je potřeba.

Největší výhodou je pro mě možnost volby jakýchkoli předmětů, které Masarykova univerzita poskytuje. Proto jsem si k žurnalistickým předmětům přihodila třeba základy japanologie. Využiju ji při psaní diplomky.

Erasmus může být i skutečné studium
Podle toho, co jsem slyšela, většina lidí jede na Erasmus s očekáváním, že zapadnou do komunity zahraničních studentů univerzity, kterou si vybrali. Budou chodit na výlety a party, jednoduše čtyřměsíční pařba podpořená finančním grantem. Pro mě ale byl pobyt v Brně pořádná makačka, na zábavu jsem neměla ani šanci pomyslet.

Občas se dokonce dostavil pocit, že nestíhám. Týden letěl jeden za druhým a já v duchu prosila čas, aby zpomalil. Záměrně jsem si vybrala praktické předměty, kterých není mnoho, ale vyžadují víc času, z toho mám radost, protože praxi potřebuju jako sůl. Abych byla ale úplně upřímná, jednou za týden jsem si dopřála dávku divadelního opojení. V Brně jsou úžasná divadla. A herci. A nádherná atmosféra představení.

Další super věcí na Brně je pivo. Nesmím na něj zapomenout, i když to bude znít jako klišé. Ale je to tak. Bohužel se ke mně nedostala žádná pivní mapa, takže nevím, jestli se mi podařilo ochutnat skutečně to nejlepší.

Slyšela jsem o názorech, že slovenští studenti „kradou“ místa těm českým, mně to ale nikdo najevo nedával. Povaha česká je milá a vstřícná.Milí lidé navzdory varováním
Bydlení jsem sehnala na koleji v Komárově v suterénu budovy s kamarádkou ze Slovenska, která tu byla taky v rámci Erasmu. Pokoj byl fajn, sociálky sice na chodbě, ale zvykla jsem si. Rozhodně si umím představit o hodně horší podmínky.

Zvláštní ale bylo, že jsem tam takřka nikdy nikoho nepotkala. Neznala jsem ani sousedy, kteří žili vedle mě. Občas bylo před jedním z pokojů vyhozené oblečení - nepochopila jsem, co to mělo znamenat, ale to snad ani nechci. Další specialitkou mých neviditelných spolubydlících bylo nechávat v kuchyni na zapnutém sporáku hrnec s jídlem. Respektive tím, co jídlem mělo být. Ale nakonec nebylo. Shořelo to na uhel.

Život v Brně byl ale celkově velmi příjemný. Cítila jsem se skoro jako doma, nepřipadalo mi to tu cizí. Ani lidi tu nejsou až tak odměření a nepřístupní, jak jsem byla některými varována.

A dokonce jsem se ani nesetkala s žádnou negativní reakcí na to, že jsem Slovenka a že Slováků je tu hodně. Slyšela jsem samozřejmě o názorech, že slovenští studenti „kradou“ prostor na škole těm českým, ale nikdo z domácích se ke mně nikdy nechoval nepřátelsky nebo odmítavě. Povaha česká je milá a vstřícná. Občas jsem měla pocit, že zdejším lidem trvá trochu déle, než mezi sebe někoho přijmou, ale nikdy jsem se tu necítila jako na nepřátelském území.