Filmový festival měl jasného vítěze

AnotaceFestivalUž šestý ročník filmového festivalu FI MU se uskutečnil 18. května na své mateřské fakultě v rámci Dies Academicus. Na celkem jedenáct studentských filmů ucházejících se o přízeň publika i odborné poroty se přišlo podívat více než sedm stovek diváků, kteří téměř zaplnili všechny tři učebny v budově D.

Jednoznačným vítězem a držitelem festivalových filmobolů se v obou soutěžních kategoriích stal film Stanislava Hrabího nazvaný Relace. Film vyprávějící o přípravách studenta na jednu z obávaných zkoušek prváků na FI se stal absolutním hitem nejen díky výbornému technickému zpracování, které vzal Hrabí takřka kompletně sám na sebe, ale také díky skvělému hereckému obsazení. V roli studenta zazářil David Stančík, ale osvědčili se i dva obsazení pedagogové z FI Libor Škarvada a Jaroslav Pelikán, které by v podobných rolí možná někteří nečekali. Svým vítězstvím Stanislav Hrabí vystřídal svého bratra Michala Hrabího, který zářil v jiných ročnících např. slavným snímkem Brněnský masakr zubařskou vrtačkou. „Fakt, že přes tři sta lidí, co mi dali svůj hlas, si myslí, že můj film je dobrý, už něco znamená,“ komentoval vítězství Stanislav Hrabí. „Je to pro mě ocenění té spousty času a úsilí, které jsem přípravě tohoto filmu věnoval,“ dodal Hraní. Film je ke stažení na adrese . http://www.fi.muni.cz/~xhrabi1/

Velkého ohlasu se dočkal snímek R.U.M. Lumíra Honuse, který diváky přesvědčil působivou výpravou, neotřelou komikou i velkým množstvím příslušného alkoholu spotřebovaného na osobu. Vtipný dokument Martina Talaroviče formou ankety mezi studenty o životě vysokoškoláka nazvaným A jak to vidíte vy? rozduněl celou budovu smíchem pitoreskní upřímností i absurdností výpovědí zpovídaných. Pozornost poroty si vysloužil mysteriózní snímek Brno Pradajz, animovaná sci-fi povídka Herculaneum nebo vtipná komedie o peripetiích při nákupu marihuany nazvaná Koření života.

Jednoznačným vítězem a držitelem festivalových filmobolů se v obou soutěžních kategoriích stal film Stanislava Hrabího (vpravo) nazvaný Relace. Foto: Tomáš Staudek.

Festival se letos dočkal řady změn. Přízeň sponzorů umožnila zavedení hmotných cen a sošek filmobola pro vítěze. „Festival je, který je zápočtovou přehlídkou předmětu Softwarové elektronické publikace, není nikterak speciálně dotován, a tak se snažíme na jeho uspořádání a přímé náklady filmových projektů získat finanční prostředky od sponzorů,“ uvedl jeden z organizátorů a jeden z vedoucích pedagogů Petr Sojka.

Na diváky sice čekala řada novinek, festival ale doprovázely nezvykle velké technické obtíže. „Je sice pravda, že letos jsme měli několik vychytávek, které dříve nebyly, nicméně jsme měli problémy technického charakteru a řekl bych, že letos jedny z nejvážnějších za mnoho ročniku do minulosti,“ zhodnotil festival jeden z filmařů, který si nepřál být jmenován, v reakci na to, že v některých místnostech byl velmi špatný zvuk. Více informací o festivalu naleznete na adrese http://www.fi.muni.cz/lemma/festival/ .