online.muni.cz Přejít na hlavní obsah

Začínající vydavatel: Chceme překonat bariéry mezi lidmi

Martin Toman na autorském čtení.

Martin Toman studuje práva na Masarykově univerzitě, jeho velkým koníčkem je ale literatura. S cílem podpořit začínající spisovatele proto založil vydavatelství Backstage Books.

„Chci dát šanci mladým autorům, aby mohli svobodně publikovat,“ vysvětluje Toman, který sám píše, a proto ví, jak složité je prosadit se na knižním trhu. „Mám upřímně rád literaturu, knihy a příběhy, ale bez pozlátka, kterým někteří tvůrci, teoretici a intelektuálové stavějí kolem literatury ohradu,“ říká Toman, co ho vedlo k tomu, aby Myšlenka poskytnout svobodný tvůrčí prostor zejména začínajícím autorům se v Tomanově hlavě zrodila počátkem roku 2013.

Na vydání v Backstage Books právě čekají dvě knížky. Jedna je těsně před pomyslnou cílovou rovinkou, na druhé se ještě pracuje. První titul už ve vydavatelství vyšel, jmenuje se Modemoiselle Kunda a jeho autorkou je studentka psychologie na Masarykově univerzitě Jolana Ševčíková.

S knížkami a příběhy chodí přímo za lidmi

Toman spolupracuje s mnoha talentovanými studenty Masarykovy univerzity, kteří se podílí i na dalších aktivitách vydavatelství, jimiž jsou například autorská čtení v domovech důchodců, na základních školách či v nemocnicích. On sám se k autorskému čtení dostal nedávno. „V listopadu mi vyšla v literárním časopise Lžička v šuplíku ukázka z mé připravované knihy V mlhách. Domluvil jsem se s Monikou Holoubkovou a Mirkou Tichou, studentkami knihovnictví, že při té příležitosti uspořádáme literární čtení v rámci jejich projektu Autorské čtení na filozofické fakultě. Byla to pro mne zlomová zkušenost,“ hodnotí Toman.

Spolu s Holoubkovou a Tichou se dohodli na pravidelném čtení v domovech seniorů či dětem. Čtení v letošním jarním semestru se odehrály pod hlavičkou festivalu I kráva má svou knihu, který vyvrcholil v polovině května. „Aktuálně se chystáme zapustit kořeny i v Olomouci, kde by několik dobrovolníků z řad studentů chodilo číst dětem,“ plánuje Toman. Olomoucká a další čtení v Brně už ale bude pořádat přímo Backstage Books.

Ve vydavatelství se v prázdninového režimu, kdy se tolik autorských čtení nekoná, chystá také vydání audioknihy s pohádkami pro děti. „Naše první knížka toho typu budou Pohádky z vykotlaného dubu od Mirky Famfulíkové. Audioknihu bychom pak chtěly dávat dětem na brněnské onkologii zdarma. Není nám lhostejné, že musí podstoupit tak velkou zkoušku života už v útlém věku a chceme jim aspoň na chvíli dát zapomenout,“ říká student práv.

S projektem vydavatelství, které financuje z vlastní kapsy, Toman loni získal ocenění, třetí místo v soutěži pro začínající podnikatele s názvem Rozjezdy roku. „Bez tak silného impulsu bych nikdy nezačal svoje představy přetvářet v konkrétní činy,“ přiznává Toman.

Masarykova univerzita | Masaryk university