Na stáž můžou nově vyrazit i absolventi

Možnost vyjet na praktickou zahraniční stáž má každý student Masarykovy univerzity. Doposud však platilo, že nabídka se už netýká absolventů. Od tohoto akademického roku ale mohou na praktickou stáž vyjet i oni, finančně je podpoří program Erasmus+.

Na absolventskou stáž se dá vyjet v průběhu celého roku, Centrum zahraniční spolupráce MU však očekává největší nápor zájemců už tento semestr. „Veškeré administrativní záležitosti – od přihlášení až po podpis účastnické smlouvy – musí studenti stihnout vyřídit ještě před ukončením studia, tedy před státnicemi,“ vysvětluje Věra Honzíková, koordinátorka zahraničních stáží.

Těm, kteří chtějí jít ke státnicím v červnu, Honzíková radí, aby si absolventskou stáž začali zajišťovat nejpozději v únoru. Studenti si musí totiž najít vhodnou organizaci sami.

Ludmila Rozporková, absolventka skandinávských studií na filozofické fakultě, zamířila v září na stáž do kulturní organizace Nordic House v islandském Reykjavíku. „Původně jsem chtěla jet jinam, po několikatýdenní komunikaci mi však odepsali, že tam na stáž nemůžu. Využila jsem proto letních výzev zveřejňovaných na webu Centra zahraniční spolupráce MU a našla jsem si místo projektové asistentky v Reykjavíku. Zařizování stáže mi trvalo jen asi měsíc, ale bylo to o duši,“ vzpomíná Rozporková.

Až na 12 měsíců do 33 zemí
Kromě Islandu mohou absolventi zamířit do 28 zemí Evropské unie a navíc ještě do Lichtenštejnska, Norska, Turecka a Makedonie. Vybrat si mohou z jakékoliv veřejné nebo soukromé organizace, pracovní činnost však musí souviset s oborem studia. Kvůli střetu zájmů nebo dvojímu financování nesmí zamířit do institucí a orgánů Evropské unie.

Stáž musí absolvovat do 12 měsíců od ukončení studia. Minimální délka je dva měsíce, maximální až rok. „Pokud však studenti v minulosti využili nějakého pobytu z programu Erasmus LLP nebo Erasmus+, jeho délka se odečítá od maximální délky absolventské stáže,“ upřesňuje Honzíková.

Program Erasmus+ podporuje absolventské stáže finanční částkou, která se pohybuje od 400 do 600 eur za měsíc, v závislosti na životních nákladech dané země.

„Velkou nevýhodou je, že si musím sama platit zdravotní pojištění – nejsem už student, zároveň ale ani zaměstnanec organizace. Každý měsíc proto odvádím víc než 50 eur. Na Slovensku mě vedou jako samoplátce – dobrovolně nezaměstnanou. Je to paradox vzhledem k tomu, že podle podmínek stáže musím povinně pracovat na plný úvazek. I tak ale nelituju. Neměnila bych. Pracuju v oboru a hrozně mě to baví. Navíc Island je úžasný,“ svěřuje se Rozporková.