Pět tipů na výlet z Brna a kde se zchladit

Před týdnem jsme vám přinesli pět tipů na výlet do hodiny od Brna. Teď náš rádius trochu rozšíříme a podíváme se na východ a jihovýchod od Brna k Dalešicím, Znojmu a na Vysočinu.

Vodní nádrž Dalešice a pivovar z Postřižin
Přečerpávací vodní nádrž vybudovaná v souvislosti se stavbou jaderné elektrárny Dukovany slouží jako rekreační středisko. Leží na řece Jihlavě jihovýchodně od Třebíče, dostanete se sem za hodinu autem nebo za dvě hodiny autobusem.

Okolí přehrady je velmi malebné a romantické. V létě přehradu křižuje řada parníků a břehy lemují příkré stráně, které jsou místy až sto metrů vysoké. Na mírnějších březích se můžete vykoupat na jedné z místních pláží nebo se ubytovat v některém z kempů. Krásu přehrady doplňují zříceniny dvou středověkých hrádků, Kozlova (český unikát, nachází se na obtížně přístupném ostrově uprostřed jezera) a Holoubka. Z těch si můžete vychutnat výhled na přehradu. Chloubou nedaleké obce Dalešice je pivovar, kde se natáčel Menzelův slavný film Postřižiny. Na výletě vám přijde vhod zchladit se zdejším pivem buď v pivovarské restauraci, nebo přímo na prohlídce pivovaru.

Zřícenina hradu Templštýn
Romantická zřícenina se nachází jen pár kilometrů od výše zmíněných Dalešic. Návštěvníky láká už od konce 19. století a dodnes je oblíbeným cílem turistů a trampů. Malebné okolí zříceniny je křižováno cyklostezkami a přímo pod hradem se nachází táborový areál. Na hradě založeném koncem 13. století na ostrohu obtékaném řekou Jihlavou působili templáři. Po zrušení řádu byl hrad zkonfiskován a několikrát vystřídal majitele. Objekt postupně pustl až v 16. století shořel.
K hradu je možné se dostat po několika lesních cestách, které vedou ve svazích podél údolí. Tyto cesty jsou mírné a nabízí poutavé vyhlídky ze skal do údolí. Další možností je přístup z údolí od tábora. Tato cesta je velice romantická a stoupá hlubokým údolím, které má charakter skalní strže s potokem a několika malými vodopády.

Znojmo
Křivolaké uličky, kočičí hlavy a romantická zákoutí v historickém centru města, kde se zastavil čas. To je Znojmo, takzvaná perla jižní Moravy. Autem jste tu z Brna za hodinu, autobusem to trvá asi hodinu a půl. Středověká atmosféra města s kopcovitým panoramatem přetékajícím památkami a opředeného vinnou révou vás uchvátí. Navštívit můžete některé z mnoha památek, jako je Děkanský chrám svatého Mikuláše, Znojemský hrad, Svatováclavská dvojkaple či Knížecí rotunda, Vlkova nebo Střelnicí věž. V létě se zchlaďte v proslulém spletitém podzemí, kde se konají komentované prohlídky. Ochlazení najdete i v jednom z mnoha místních vinných sklípků, díky nimž se vám budou znojemské uličky zdát ještě více křivolaké. A možná že v nich večer potkáte místní raritu - ponocného. Pokud holdujete spíše pivu, vydejte se do městského pivovaru. A pokud vás unaví město, je to odsud kousek do národního parku Podyjí s panenskou přírodou.

Vranovská přehrada a její okolí
Takzvaný Moravský jadran je oblíbeným rekreačním střediskem zejména v parných létech, jako je to letošní. Kvalita vody je navíc jedna z nejlepších v České republice a zázemí je skvělé jak pro koupání, tak pro vodní sporty. Přehradu křižují také výletní lodě a parníky. V její blízkosti se nachází národní park Podyjí, kam lze od přehrady podnikat procházky nebo vyjížďky na kole. V bezprostředním okolí můžete navštívit barokní zámek ve Vranově nad Dyjí, který se vypíná na skále s nádherným výhledem do okolí. Hrad Bítov se pak tyčí přímo nad hladinou přehrady, a tvoří tak její výraznou dominantu. Pokud jste milovníky psů, návštěvu hradu ale raději vynechejte. Jednou z místních zajímavostí je místnost plná vycpaných psů. K přehradě se dostanete z Brna autem za hodinu, autobusem to trvá hodiny dvě.

Žďárské vrchy a Devět skal
Devět skal je se svými 836 metry nad mořem nejvyšší vrchol Žďárských vrchů nacházejících se na Českomoravské vrchovině asi hodinu a půl autem od Brna, případně něco přes dvě hodiny autobusem. Rulové skalní útvary ve tvaru labyrintu tvoří tři dlouhé hřebeny s devíti věžemi a třemi malými věžičkami. Na Hlavním bloku na samém vrcholku komplexu se nachází vyhlídka opatřená zábradlím. Odsud se rozprostírá výhled na lesy Vysočiny a širou krajinu s posetou vesničkami, řeku Svratku a rozhraní Čech a Moravy. Při dobré viditelnosti prý lze spatřit i Králický Sněžník a Krkonoše. Ke skalnímu útvaru vede několik turistických cest a na severní stěně hlavního bloku si své užijí i horolezci. Svlažit se v horkém počasí můžete v nedalekém Milovském rybníku a v Kadově, který leží jen pár kilometrů odtud nezapomeňte ochutnat místní bylinný likér Kadovánek.

Masarykova univerzita | Masaryk university