5 tipů, jak si užít předvánoční Brno

/Aktualizováno pro rok 2016/ Vánoce jsou za rohem, perníčky voní, všude kolem zní koledy. A vám se blíží první zkoušky a zápočty. Oddechněte si radši na chvíli od knížek při svařáku a objevte kouzlo vánočního Brna.

1. Vánoční trhy, které neznáte
Turbomošt u Betlému na Svoboďáku je brněnská klasika, kterou byste neměli minout. Krásné vánoční trhy se ale konají i v jiných částech města a mají také svoje kouzlo! Třeba už jen v tom, že do vás nevráží desítky cizích lidí a nemusíte si prodírat cestu rozjařeným davem, ani čekat půlhodiny v radu na trdelník.

Čím dál od centra půjdete, tím lépe. V okrajových částech Brna totiž můžete zažít úplně jinou, útulnější a rodinnější, atmosféru. Například v Bystrci se vánoční trh koná 17. prosince. V sobotu 10. prosince se konají zase Slatinské Vánoce, kde můžete nakoupit ručně vyráběné dárky nebo ochutnat tamější svařák či medovinu. Pokud máte možnost, vyjeďte si třeba na výlet za Brno, vánoční jarmark se 10. prosince koná i na zámku v Rosicích.

2. Nadchněte se vánoční atmosférou
Kromě přejídání se jsou Vánoce také skvělým obdobím k prozkoumání známých míst Brna, které získávají specifické kouzlo. Světýlka se dají pozorovat například z věže Staré radnice, která má během adventu upravenou otevírací dobu, v pátek a sobotu si tak můžete nahoru vyšlapat až do 22:30 a nadchnout se pro atmosféru Vánoc.

Protože k tomuto období neodmyslitelně patří také koledy, nenechte si ujít různé adventní koncerty, které se pořádají každou chvíli po celém městě. Zváni jste i ten, který pořádá Masarykova univerzita už 7. prosince v kostele svatého Michaela archanděla na Dominikánském náměstí.

3. Pozvěte spolužáky nebo kolegy na domácí punč
Pokud nebyl během semestru čas na utužování vztahů, určitě byste si ho měli najít alespoň na závěr. Se spolužáky můžete zajít po přednášce na svařák nadýchat se adventní atmosféry, nebo je také můžete pozvat k sobě na skvělý domácí vánoční punč či cukroví. Nevíte jak na něj? Stačí přivést k varu vymačkanou šťávu z citronu a pomeranče smíchanou s vodou, přilít rum a bílé víno a na závěr přidat koření jako hřebíček nebo skořice. Vaši kolegové šálek punče po náročném zápočtu jistě ocení! A pokud vás zápočet ještě čeká, můžete si učení zpestřit třeba nealkoholickou verzí.

4. Darujte svůj čas nebo udělejte hezké Vánoce potřebným
Vánoce jsou ideální období, kdy máme možnost ukázat to nejlepší v nás a věnovat svůj čas a péči ostatním. Můžete například vyvenčit pejsky z útulku nebo vypomoct v domově pro seniory. Pokud před zápočtovým týdnem skutečně nemáte času nazbyt, ale za to na účtu nějaké peníze na dárky, věnujte alespoň pár korun na nějaký dobročinný projekt nebo zajímavý nápad. Podpořte oblíbenou neziskovku anebo kupte vysněný dárek dítěti z dětského domova. Už tradičně se koná i sbírka Strom splněných přání, kde si ze stromu vezmete přáníčko přímo od dětí a splníte ho. Sbírka se koná také přímo na náměstí Svobody u rozsvíceného stromku. Každá maličkost se počítá a i drobný dárek může někomu udělat ty nejlepší Vánoce.

5. Ulovte si vánoční kuličku z orloje
Každý o nich už slyšel, ale málokdo je spatřil na vlastní oči. Slavné kuličky z brněnského orloje mají i letos vánoční motiv a stojí zato pokusit se alespoň jednu získat. První kulička z vánoční edice ze stroje vypadla už první adventní neděli a další budou vypadávat až do 23. prosince, a to vždy o celé hodině od 11:00 až do 23:00. Pokud kuličku neulovíte, můžete si z trhů na památku odnést alespoň porcelánový hrnek s vánočními motivy a dobrý pocit, že není lepší místo, kde strávit advent, než Brno.

Masarykova univerzita | Masaryk university