Léto v Brně: Pořád je co dělat, i když jsou všichni pryč

Rok co rok začátkem léta se v Brně, největším studentském městě v Česku, opakuje stejná situace. Po počátečním nadšení z teplých letních večerů a plných terasách a zahrádkách se město začíná s blížícími se letními prázdninami pořád víc vyprazdňovat. Pokud na léto zůstáváte, ať už kvůli práci nebo se vám zkrátka nikam nechce, nezoufejte, nudit se rozhodně nebudete.

Poznávejte svůj studentský domov
Po roce či více má každý jistě pocit, že Brno zná jako svoje boty (jasně, žádná světová metropole to zkrátka není). Tento pocit ale nemusí být úplně pravdivý. I ti, co absolvovali povinnou jízdu po nejdůležitějších památkách, kostelech či hradech i v blízkém okolí, mohou pořád něco objevovat.  A to nejen velké architektonické a historické skvosty, ale třeba drobné zajímavosti, na které přes povinnostmi přeplněný akademický rok nezbývá čas.

Slyšeli jste už o Brněnské architektonické stezce? Projekt nabízí hned několik různých cest po zákoutích Brna a umožní vám poznat i zajímavosti, které nevědomým očím zůstávají často ukryté. Na stránkách naleznete manuál ke stažení, mapy či audio průvodce.

Pro dobrodružnější povahy je tady ještě projekt Kafélanka, věnovaný poznávání zapomenutých míst, kam se leckdo jen tak nedostane, a která jsou sice spojena s historií města, ale v běžných průvodcích na ně nezůstává místo. Na jejich prolezení a objevení vám nebudou stačit ani dvoje letní prázdniny, takže směle do toho.

Osvěžte se ve vodě nebo v lese
Se zvyšujícími se teplotami roste i touha ukrýt se před horkem a sluncem, no a kde to jde lépe, než u vody. Koupaliště se plní rychle, takže jestli chcete klid, zamiřte spíše kousek za město.

Populární přírodní „koupaliště“ je například v Mariánském údolí, kde si můžete zaplavit v rybnících ve stínu lesa. Dalšími zajímavými místy na koupání blízko Brna jsou také lom na Hádech či lom v Blansku u nádraží.

Kompromisem mezi klasickým koupalištěm a lesním jezírkem je pak koupací biotop Brno-jih. Jezer, rybníků či lomů vhodných na lenošení při vodě je kolem Brna spousta, najít je můžete třeba tady nebo tady.

Až vás koupání omrzí, vydejte se na výlet do okolí města, například i s využitím průvodce, kterého vytvořili na fakultě sportovních studií v rámci předmětu Pěší turistika. Na stránce je až patnáct různých turistických tras s detailním popisem, mapou, fotogalerií a dalšími informacemi.

Rozvíjejte tělo i ducha
I když je léto v Brně paradoxně klidnější než zbytek roku, pořád je tady spousta možností, jak vyplnit volný čas, utéct od diplomky nebo utrácet peníze z brigády.

Celý červen bude patřit Měsíci autorského čtení, na kterém se po celý měsíc každý večer představí domácí i zahraniční autoři se svými texty.

Po celé léto také fungují letní venkovní kina, třeba Scalní letňák, Letní kino na dvoře Městského divadla Brno, letní kino na Špilberku nebo třeba Letní kino Brno-střed.

Na pomezí července a srpna se konají také Letní Shakespearovské slavnosti, které si jako správní Brňáci nesmíte nechat ujít.

A když budete cítit, že mysl už potřebuje také odpočívat, běžte si zacvičit do Lužánek nebo se jen tak proběhnout kolem přehrady. Ať vás pak v září nemrzí, co všechno jste ještě v Brně nedělali.