Anketa: Jak se připravujete na zkoušky?

Je to tu. Semestr se překlopil do té části, ve které by studenti měli učitelům ukázat, co v nich společně strávené hodiny zanechaly. Několika jsme se zeptali, jakou mají při učení strategii.

Michaela Lacinová, právnická fakulta
Nejdřív se snažím shromáždit vhodné materiály k přípravě, hlavně tedy zápisky ze seminářů, přednášek nebo vypracované otázky. U náročnějších zkoušek se snažím používat více zdrojů, abych měla ucelenější přehled o tématu. Čas na učení si rozvrhnu většinou podle náročnosti zkoušky a také podle toho, na jaký termín zkoušky se mi podaří přihlásit. Dobrým místem na učení je knihovna, některé informace si ale ráda opakuji nahlas, takže se nejraději učím doma.

Ján Trnka, lékařská fakulta
Na zkoušky se učím většinou v průběhu celého semestru. Nějakou dobu jsem měl ve zvyku chodit se učit na brněnské hlavní nádraží, vždy jsem pár hodin seděl na prvním nástupišti a četl si anatomii. Jsem fanoušek vlaků, takže hluk mi nevadil, nicméně začátkem prosince už mi začínala být zima a vzdal jsem to. Učilo se mi tam ale dobře. Později jsem na koleji získal pokoj sám pro sebe, takže od té doby už se učím tam. Mám tam klid a můžu si učivo libovolně nahlas opakovat.

Kateřina Klekarová, pedagogická fakulta
Na zkoušky se nejraději učím doma a přes den, v noci už mi skoro nic neleze do hlavy. Vyhovuje mi systém zvýrazňování a podtrhávání důležitých informací. Někomu víc sedí, když si píše poznámky bokem nebo si celou látku přepisuje na papír, ale mně ne. Já spíš hledím do učebnic tak dlouho, než si to všechno zapamatuju. Na bytě v Brně bydlím se dvěma spolužačkami a skoro všechny předměty ve škole máme společné, takže se občas učíme na zkoušky dohromady, to hodně pomáhá stejně jako průběžná příprava během semestru. Pak mám o zkouškovém trošku míň práce.

Richard Věžník, filozofická fakulta
Když se potřebuju naučit na zkoušky, hledám prostředí, kde je co nejméně rušivých elementů, takže se většinou učím v knihovně nebo venku. Vyhýbám se tomu být online, člověk lehce ztrácí pozornost. Taky mi nevyhovuje učit se z počítače, lepší je mít vytištěné materiály a dělat si poznámky. Někdy si sice na internetu potřebuju vyhledat určité věci, ale nehledám je hned – napíšu si to bokem a pak se k tomu vracím najednou, je to efektivnější. Celkem dobře se taky na zkoušky učí s pomocí cvičných odpovědníků v ISu, je to o dost zábavnější.

Masarykova univerzita | Masaryk university