Jak u pohovoru popsat své měkké dovednosti a neznít prázdně

„Myslím, že jsem týmový hráč. Táhnu s lidmi za jeden provaz a jsem připraven upozadit své osobní věci ve prospěch ostatních…“ Většina uchazečů se na pracovním pohovoru prezentuje podobným stylem. Podle kariérního poradce Libora Komárka je to ale velice špatný přístup.

„Lepší je ukázat lidem své dovednosti na konkrétním případu, místo abyste využívali prázdné fráze, tak jak to dělá většina kandidátů,“ vysvětlil.

Jak ale krátce a efektivně popsat své měkké dovednosti?

Podle Komárka je to jednoduché: „Podobně, jako byste popisovali své tvrdé dovednosti. Pokud mluvíte anglicky, řeknete, že jste už psali v angličtině motivační dopis, dělali překlad pro cizince a půl roku bez problémů komunikovali na Erasmu. Pokud mluvíte o svých dovednostech s Excelem, řeknete, že jste nastavovali kontingenční tabulky, ovládáte vyhledávací funkce a už jste ho využili na účetnictví malého festivalu. A pokud programujete v Javě, ukážete personalistovi hru, kterou jste vytvořili.“  

Když jste přesvědčení, že máte určitou měkkou dovednost, podejte personalistovi jasný příklad, kde jste ji prokázali. Může to vypadat například takto:

Asertivita
Když jsem pracoval jako recepční ve fitku, pravidelně jsem se setkával s nepříjemnými zákazníky. Nebylo těžké udržet si od nich odstup a v případě potřeby jim jasně naznačit hranice. Byl jsem v tom tak dobrý, že mě kolegové pravidelně volali na pomoc při komunikaci s konfliktními zákazníky, což oceňoval i můj šéf.

Efektivní komunikace
Při psaní diplomové práce jsem měl velmi náročného vedoucího práce, který po mně chtěl pravidelné reporty o mém postupu, ale zároveň neměl moc času. Proto naše schůzky musely být co nejefektivnější. Každý týden jsem si dokázal připravit krátký sumář a v deseti minutách mu představil, kam jsem se posunul, což se mi později vyplatilo i při obhajobě.

Kreativita
Ve své bývalé práci jsem musel každý den vytvářet nové a originální články na náš blog. Čtenost článku pravidelně rostla, moje články mely úspěch.

Sebereflexe
Během rozvojového kurzu jsem si vedl osobní deník a každý večer si do něj zapisoval své chování. Přemýšlel jsem nad tím, jak jednali ostatní, hodnotil dopad, který jsem na ně měl, přemýšlel, co můžu příště udělat lépe.

Všechny tyto měkké dovednosti najdete v kariérním portálu JobCheckIN Masarykovy univerzity. Pokud některé z nich máte, dejte si na čas a pořádně ve svém profilu zdůvodněte proč.

Čím lépe věci vysvětlíte, tím lépe budete vypadat v očích zaměstnavatelů. Navíc si usnadníte přípravu na pohovor a nenecháte se jen tak něčím překvapit.

Text vznikl ve spolupráci s Kariérním centrem MU.

Masarykova univerzita | Masaryk university