S barvou ven, zve Týden výtvarné kultury

Od 20. do 26. března se brněnská muzea a galerie otevřou veřejnosti v sérii tématických výstav, workshopů a přednášek.

Už po osmé se bude na konci března v Brně konat Týden výtvarné kultury, který otevře brány muzeí a galerií. Na většinu výstav, workshopů a přednášek bude vstup zdarma nebo jen za symbolické vstupné.

Tradici akce pořádané katedrou výtvarné výchovyústavem české literatury a knihovnictví Masarykovy univerzity a Turistickým informačním centrem města Brna založil před osmi lety profesor Radek Horáček.

„Jako ředitel Domu umění si všiml, že publikum výstav a doprovodných akcí se příliš nemění, což není nutně špatně, na druhou stranu ale chtěl ukázat umění i lidem přicházejícím do Brna nově nebo těm, kteří ho normálně příliš nesledují,“ vysvětluje organizátorka týdne Irena Rodriguez Točíková.

Týden výtvarné kultury tak existuje zejména proto, aby Brňanům představil zajímavé výstavy v galeriích a jejich doprovodné programy, případně i umění v ulicích.

Grafice letošního ročníku dominuje 3D scan galerijního objektu – části středověkého stolu. „Umělec Oliver Laric aktualizoval muzejní díla tak, že je naskenoval a dal volně k použití na internet, čehož využilo duo Florian Karsten, které stojí za vizuálem aktuálního ročníku. Celý koncept pak odráží i letošní motto S barvou ven, kterým přeneseně říkáme, že umění se nemusí týkat jen určitých skupin obyvatel, ale všech,“ přibližuje organizátorka a dodává, že když dostaneme vysoké umění ven z galerií, můžeme ho pak sledovat v úplně jiných souvislostech.

„Jednu část programu tvoří doprovodné programy institucí a umělecké akce, druhou aktuální výstavy v brněnských muzeích a galeriích,“ popisuje Točíková.

Akce iniciované studenty jsou vždy vytvářeny na míru ročníku a tématu, ale i galerie ve svých programech přímo reflektují téma Týdne výtvarné kultury. Program je tvořen nejen výstavami, ale i vernisážemi, debatami s umělci, přednáškami, komentovanými prohlídkami výstav, projekcemi, výtvarnými workshopy nebo dokonce i konferencí.

„Snažili jsme se vše sladit tak, aby časově a obsahově vyhovoval jak dětem a studentům, tak i pracujícím nebo seniorům,“ doplňuje Točíková.

Celá akce se odehraje v týdnu od 20. - 26. března. Měsíc březen není pro Týdne výtvarné kultury zvolen náhodou. Jedná se o symbolický akt připomenutí výročí narození jednoho z nejvýznamnějších brněnských teoretiků umění Igora Zhoře.