Zapomeňte na zápisky a začněte si kreslit. Víc si toho zapamatujete

Sedíte v učebně a najednou si všimnete, že spolužák vedle vás si místo zápisků prostě jen čmárá. Roztodivná písmena, tvary a obrazce vytváří nesmyslnou změť. Anebo taky ne. Váš kolega se možná právě učí něčemu, čemu se říká skečnouting. Jedná se o zachycování informací tak, že psaní vyměníte za obrázky a jiné vizuální prvky.

Proč by ale někdo o něco takového vlastně stál? Proč bychom měli vyměnit psaní, na které jsme zvyklí od první třídy, za kreslení, které navíc ne všichni umíme? To prozradil na setkání JIC StartupClubu trenér obchodních a manažerských dovedností Petr Žák.

Co je to skečnouting a jaké jsou jeho výhody
Podle Žáka je skečnouting něco, co jsme jako děti uměli, ale škola to z nás úspěšně dostala. „Stejně, jako z nás vymlátila kreativitu, tak z nás dostala i to, že jsme se vyjadřovali obrázky. Najednou se z toho stalo něco trestného,“ uvádí Žák.

Díky skečnoutingu si už ale zase můžete čmárat jako diví a navíc vám to ještě v mnohém pomůže. „Skečnouting vlastně znamená grafické zachycení informací, zápis klíčových myšlenek a jejich vizualizaci,“ vysvětluje Žák. Podle něj má skečnouting na rozdíl od klasického psaní hned několik výhod:

1. Lépe si pamatujete - vizuální informace si totiž lidský mozek uchová snáze, než pouhá slova. „Je vědecky prokázané, že v naší paměti déle setrvají obrázky, než slovní informace,“ vysvětluje Žák.

2. Jdete po jádru věci – skečnouting vás donutí nejdříve poslouchat a pak zachytit jádro myšlenky. „Funguje to jako filtr informací. Tím, že nekreslíte všechno, se chytáte jen toho nejdůležitějšího. Nejdříve posloucháte, pak přemýšlíte a nakonec kreslíte. Je to přesně naopak, než obvykle, kdy člověk píše a píše, pak se mrkne na zápisky a netuší, co tím chtěl přednášející říct,“ dodává Žák.

3. Jste rychlejší a je to větší zábava – vytvořit obrázky a další grafické prvky vám rozhodně zabere méně času, než zapisovat slovo od slova. A navíc se u toho nebudete nudit. Kreativitě se tu totiž meze nekladou.

4. Umí to každý – nemusíte se bát, že by vám trvalo naučit se to tak dlouho, jako vám zabralo naučit se psát. Podle Žáka totiž skečnouting umí úplně každý. „Když se zeptáte dětí ve škole, kdo umí kreslit, všechny se přihlásí. A pokud všechny děti umí kreslit a my také jednou byly děti, tak to přece umíme i teď. Někde to v nás je. Akorát to musíme dostat ven,“ říká Žák.

Co všechno tedy tvoří skečnouting?
1. ručně psané zápisky
2. ruční typografie – stínování písmen, trojrozměrná písmena, nadpisy – jedná se vlastně o písmena, která nepíšete, ale kreslíte
3. geometrické tvary – kruh, trojúhelník, čtverec
4. kresby
5. vizuální prvky – šipky, odrážky, čáry, body

Praktickou ukázku skečnoutingu přímo od Petra Žáka si můžete prohlédnout na videu, kde autor ilustruje poradu pro obchodníky. Podobně se dá metoda použít na zápis z plánování společných studentských projektů nebo při zápiscích z hodin a seminářů.

Přednášky a diskuse StartupClubu se konají zdarma každou třetí středu v měsíci v prostorách Jihomoravského inovačního centra.

Masarykova univerzita | Masaryk university