Mladí ekonomové z Muni bodovali ve světové konkurenci

Tým studentů obsadil druhé místo mezi konkurenty z Evropy, Afriky a Středního východu v prestižní CFA Institute Research Challenge.

Michal Šperka, Tatiana Kološtová, Matěj Zabadal, Markéta Smolková a Samuel Zima.

Tým pěti studentů Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity obsadil druhé místo v regionálním kole prestižní soutěže v akciové a finanční analýze CFA Institute Research Challenge. Svou prací se studenti dokázali prosadit v konkurenci 36 špičkových týmů z Evropy, Afriky a Středního východu. Do finále, které se konalo na konci dubna v Praze, postoupil tým z česko-slovenského kola, ve kterém zvítězil.

Samuel Zima, Tatiana Kološtová, Markéta Smolková, Michal Šperka a Matěj Zabadal se v podzimním semestru proměnili v tým akciových analytiků a ve svém volném čase analyzovali společnost Moneta Money Bank. Každý věnoval soutěži zhruba 250 hodin času a vyplatilo se, tým zvítězil v česko-slovenském kole a postoupil do kola regionálního.

„V konkurenci šestatřiceti týmů se nám v regionálním kole podařilo postoupit do finále, tedy mezi šest nejlepších týmů. Už to zajistilo České republice historicky nejlepší výsledek. Kompletní výsledky nakonec ukázaly, že jsme skončili druzí,“ popsal kapitán týmu Michal Šperka.

Ve finálovém kole na konci dubna museli brněnští studenti prezentovat svou akciovou a finanční analýzu před třemi stovkami lidí z více než čtyřiceti zemí světa, kteří se sjeli do Prahy. Od postupu do celosvětového finále je dělilo jen několik málo bodů.

Podle studentů se jedná o jednu z nejnáročnějších studentských soutěží, protože úspěch záleží na dlouhodobé kvalitní práci. „Analýze jsme věnovali osm měsíců práce a dosažený úspěch pro nás má ještě větší význam, protože jsme ho dosáhli na domácí půdě v Praze,“ dodal Šperka.

Soutěž se v České republice letos konala posedmé, ve světě se do ní zapojilo zhruba tisíc vysokých škol a okolo pěti tisíc studentů. Tým Masarykovy univerzity je složen z magisterských studentů ekonomicko-správní fakulty, tři z pěti členů jsou aktivní ve spolku Klub investorů.