Brněnští vysokoškoláci si připomenou 17. listopad na náměstí Svobody

Studenti pěti brněnských univerzit se opět spojí, symbolicky 28 let od sametové revoluce. Na akci, kterou nazvali Brněnský sedmnáctý, si společně připomenou Mezinárodní den studentstva a osudové události z let 1939 a 1989, z časů vzpoury proti nacistické a komunistické totalitě. Akce se uskuteční 17. listopadu na náměstí Svobody.

"Se studenty napříč univerzitami jsem si řekli, že je škoda, aby v Brně probíhalo několik oddělených akcí v souvislosti se 17. listopadem. Dohodli jsme se proto, že je dáme všechny dohromady a vytvoříme jednu velkou společnou událost. Brnu akce tohoto typu rozhodně chybí,’’ uvedl ambasador Studentského Brna Michal Hořínek.

Hlavní program Brněnského sedmnáctého se odehraje 17. listopadu od 15:30 na náměstí Svobody. "Na místě se účastníci můžou těšit na hudební vystoupení a satirické divadlo studentů z JAMU. Zazní zde projevy historiků, pamětníků, studentů, akademiků, ale i komentátorů současného dění,’’ řekl studentský senátor Akademického senátu JAMU Stanislav Čaban, který je jedním z hlavních organizátorů.

Od 18 hodin bude hlavní program pokračovat tradičním lampiónovým průvodem z náměstí Svobody na Kraví horu. Ten bude mít několik zastávek – Moravské náměstí, Komenského náměstí, Filozofickou fakultu MU, Stavební fakultu VUT, Právnickou fakultu MU, Kounicovy koleje a právě Kraví horu.

"Náš společný průvod vyjde z náměstí Svobody směrem ke Kraví hoře a bude mít několik zastávek s komentářem od historiků a pamětníků. Průvod a celý Brněnský sedmnáctý není jen pro studenty, ale i pro rodiny s dětmi, seniory a vůbec pro každého, kdo bude chtít společně s námi zavzpomínat na dějinné okamžiky a připomenout si, jak se zapsaly do naší historie,’’ uvedla Kateřina Holíková z Nadačního fondu studentů Filozofické fakulty MU, která má průvod na starosti.

Součástí doprovodného programu bude 16. listopadu také kladení věnců u sochy Jana Palacha v areálu Fakulty strojního inženýrství na VUT. ,,K doprovodnému programu 17. listopadu bude patřit i živá knihovna Amnesty International a promítání filmu v Univerzitním kině Scala nebo výjezd brněnských studentů na pietní akce v Praze. Odpoledne počítáme s návratem do Brna,’’ řekl předseda Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity Ondřej Vymazal.

Do Brněnského sedmnáctého se zapojili studenti z Masarykovy univerzity, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Mendelovy univerzity v Brně, Vysokého učení technického v Brně a Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.