Expedice se vrátila z Antarktidy zpět do Brna

Image
Z Antarktidy zpátky do České republiky se o víkendu 11. března vrátilo všech jedenáct členů expediční posádky, která od ledna bádala na univerzitní stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Podle účastníků šlo o velmi úspěšnou expedici.

„Především to byla expedice, které mimořádně přálo počasí, takže všechny odborné týmy, které se jí zúčastnily, uskutečnily všechny plánované práce v terénu, a to často i ve velmi vzdálených lokalitách od stanice J.G.Mendela. Počet polních stanových táborů, které poskytly krátkodobou základnu pro práci malých skupin vědců v terénu byl největší za několik posledních let, což se, přirozeně, odrazilo v množství získaných výsledků a odebraných vzorků," říká Miloš Barták z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Letos se také oproti předchozím sezonám kladl větší důraz na rozvoj přístrojového zázemí a vylepšování technických systémů stanice. „V tomto trendu budeme pokračovat i v příštích letech, neboť zájem jak  tuzemských, tak zahraničních odborníků o pobyt a práci na stanici J. G. Mendela a v jejím okolí významně roste,“ shrnul Barták.