Rektor Fiala převzal šek na 5,2 miliardy pro CEITEC

Image Šek na více než pět miliard pro vybudování Středoevropského technologického institutu (CEITEC) převzal dnes rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Po sedmi letech příprav jednoho z největších projektů v republice tak definitivně potvrdil, že do čtyř let vznikne v Brně centrum excelentní vědy, které unikátně propojí vědy o živé přírodě a technické obory. V institutu, na jehož budování se podílejí kromě Masarykovy univerzity i další brněnské vysoké školy a ústavy, bude pracovat na 600 špičkových vědců.

Image
Rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala (vlevo) přebírá šek na vybudování Středoevropského technologického institutu (CEITEC) od náměstka ministra školství Ivana Wilhelma. Foto: David Povolný.

„CEITEC je budován kolem úspěšných výzkumných týmů ze zapojených institucí, které již dosáhly mezinárodního uznání. Vytváří tak unikátní podmínky pro jejich další rozvoj a přináší významné zvýšení jejich badatelských možností. Velmi cenné na CEITECu je, že zde vzniká úzká spolupráce mezi vědci z přírodovědných a technických oborů, kteří se budou potkávat ve společných laboratořích a pracovat na stejných specializovaných přístrojích,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Většina nových laboratoří najde své místo v kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích a kampusu VUT Pod Palackého vrchem. Vědci v nich budou například hledat nové druhy očkování, vyvíjet metody rychlé identifikace bakterií, které lékařům umožní rychle zvolit pro pacienta nejvhodnější antibiotikum, budou také zkoumat bezpečnost potravin na trhu či vyvíjet materiály do letadel, jež budou umět hlásit své defekty.

Více než 700 nových špičkových přístrojů budou využívat nejen vědci, ale také firmy z celého Česka i ze zahraničí. Farmaceutické a strojírenské společnosti se už zajímají o provádění výzkumu, vzdělávání odborníků a pronájem zařízení za více než 1,6 miliardy korun.

Image
Velká část laboratoří CEITECu bude umístěna v kampusu Masarykovy univerzity, v Brně-Bohunicích. Vizualizace: A plus, a.s.

Na projektu CEITEC se kromě Masarykovy univerzity, která je příjemcem dotace, podílejí další brněnské vysoké školy a výzkumné instituce – Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Ústav fyziky materiálů Akademie věd ČR a Výzkumný ústav veterinárního lékařství.

Centrum se připravuje od roku 2004, kdy bylo plánováno jako součást nakonec nerealizovaného projektu EU, tzv. Evropského technologického institutu. Na začátku letošního roku byly zahájeny první výzkumné aktivity. Rozhodnutí o přidělení dotace na ministerstvu školství padlo 19. května.

Evropská komise schválila projekt minulý týden ve středu, tj. 1. června. Šlo o první velký projekt Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, který byl podpořen. Středoevropský technologický institut bude dokončen v roce 2015.