Tisíce studentů protestovaly v Brně. Prezident Klaus zrušil přednášku

Vysokoškoláci vyšli do ulic protestovat proti reformám VŠ a otevřeným dopisem odradili od návštěvy Brna prezidenta.

Protestní průvod zakončil svůj pochod Brnem na náměstí Svobody, kde skandoval hesla vyzývající k zastavení reforem a k další diskusi. Foto: Martin Kopáček.

I přes vytrvalý déšť se v úterý v centru Brna sešlo na šest tisíc studentů, aby vyjádřili svůj odpor k aktuálním návrhům reformy vysokých škol, jak je předkládá ministerstvo školství. Protest je součástí Týdne neklidu organizovaného studenty po celém Česku. Kvůli kritickému dopisu brněnských studentů navíc odložil svoji středeční návštěvu Ekonomicko-správní fakulty MU i prezident Václav Klaus.

Průvod vedený traktorem s vlečkou se vydal po čtvrté hodině z Malinovského náměstí. Přes centrum města pokračoval na ulici Kounicovu a kolem některých univerzitních budov se stočil zpět na náměstí Svobody. Demonstranti skandující hesla "Naše školy nedáme" a "Dobeš to zvoral" na hodinu zkomplikovali dopravu v centru Brna.

"Přejeme si ubránit demokratickou samosprávu škol před vlivem politiků. Nesmíme se zviklat náhlými sliby o zrušení školného," shrnul důvody protestů na zahájení Týdne neklidu Jan Chmelíček z iniciativy Brno Za svobodné vysoké školy.

Protestní akce se těší podpoře i části akademiků, jiní se staví ke kritice navrhovaných reforem zdrženlivěji a řadu navrhovaných změn vítají.

Prezident Klaus zrušil návštěvu Brna
Kvůli protestům organizátorů brněnského Týdne neklidu nepřijede ve středu 29. února na ekonomicko-správní fakultu na plánovanou návštěvu prezident ČR Václav Klaus, který zde měl představit svoji novou knihu. "Nesouhlasíme s tím, že je na akademickou půdu zván člověk, který akademickou diskusí a kritickým myšlením otevřeně pohrdá," napsali bývalý a současný předseda Studentské komory Akademického senátu MU Zdeněk Ručka a Pavel Troubil v otevřeném dopise děkanovi ESF.

Rektor MU Mikuláš Bek se proti dopisu studentů ohradil. "Neměli byste se snažit vytěsnit z akademického prostoru hlasy, které s vámi nesouhlasí. Univerzita je bytostně společenstvím diskutujícím, společenstvím, jehož principem a základem je spor a různost názorů," uvedl ve své odpovědi rektor.

Václav Klaus nicméně svoji návštěvu s omluvou odvolal. "Nemám v úmyslu utkávat se s lidmi, kteří o akademickou diskusi nestojí a kterým jde výlučně o nátlakovou politiku," uvedl prezident na adresu dvou studentských senátorů.

Projednávání reformy vysokých škol je momentálně ve vládě odsunuto, legislativní rada vlády vrátila návrh zákona o vysokých školách ministerstvu školství k přepracování. Školné zřejmě v dohledné době zavedeno nebude. Podle premiéra Petra Nečase už to vláda nestihne, a bude proto hledat variantu, jak soukromé příspěvky na vysokoškolské vzdělání zavést jiným způsobem.

Brněnský protestní pochod studentů proti návrhům reformy vysokých škol se uskutečnil v rámci Týdne neklidu. Foto: Martin Kopáček.