online.muni.cz Přejít na hlavní obsah

Na prezidenta si v Brně počkali demonstranti

Foto: Katarína Jablonská.

Protestujícím se nelíbí, že prezident zasahuje do akademických svobod a domnívají se, že jde o mstu za Putnovy občanské názory.Proti nejmenování Martina C. Putny profesorem demonstrovalo v úterý 21. května před budovou Nejvyššího soudu v Brně několik desítek studentů s transparenty. Prezident Miloš Zeman, který jmenování odmítl, v tu dobu přijel na soud navštívit jeho předsedkyni Ivu Brožovou.

"Není nám to putna," skandovali studenti a s odkazem na prezidentovu nedávnou malátnost při odemykání českých korunovačních klenotů vyzývali Zemana, aby se s nimi napil alkoholu. Prezident se pokusil ke studentům promluvit, byl ale přehlušen. K demonstrantům blíže nepřišel.

Foto: Katarína Jablonská.

Protestujícím se nelíbí, že prezident zasahuje do akademických svobod a domnívají se, že jde o mstu za Putnovy občanské názory. "Odmítli jsme se ztotožnit s tím, že pan prezident nechce docenta Putnu jmenovat. Pokouší se zvětšit své mocenské teritorium a zavádět do naší parlamentní demokracie prvky prezidentského systému," uvedl hlavní organizátor akce Petr Soukeník z občanského sdružení Studentské jaro.

Demonstrace se zúčastnil i předseda Studentské komory Akademického senátu MU Pavel Troubil. "Prezidentův postup vnímám jako bezprecedentní zásah, který nepatří do společnosti po roce 1989. Prezident tím zasahuje do něčeho, co zcela výlučně patří do působnosti akademické obce. Jeho role má být jen ceremoniální. Mělo by to zajímat i nás na Masarykově univerzitě. Tentokrát je to profesor z Univerzity Karlovy, ale příště to může být někdo od nás," uvedl Troubil.

Foto: Katarína Jablonská.

Důvody nejmenování Putny profesorem prezident Zeman zatím veřejně nesdělil s tím, že nechce Putnu ponižovat. Zástupci Univerzity Karlovy už požádali Hrad o vysvětlení a Zeman jim přislíbil schůzku.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek vyjádřil pražským akademikům podporu. "Jsem přesvědčený, že prezident má v takových záležitostech respektovat odborné stanovisko grémií univerzit. Dlouhodobě jsem zastáncem odstátnění profesorských řízení a zavedení funkčních míst, která by nás ochránila před podobnými politickými zásahy,“ uvedl již dříve Bek.

Vysokoškolský zákon s nejmenováním profesora vůbec nepočítá. V paragrafu o jmenování profesorů stojí pouze to, že "profesora pro určitý obor jmenuje prezident republiky na návrh vědecké rady vysoké školy podaný prostřednictvím ministra". 

Více fotografií z protestu najdete na facebookové stránce muni.cz.

Edit: Ministr školství Petr Fiala podle časopisu iForum na slavnostním zasedání Učené společnosti uvedl, že dělá vše pro to, aby byli jmenováni všichni profesoři, kteří úspěšně prošli jmenovacím řízením na vysokých školách. 

Masarykova univerzita | Masaryk university