Vědci se prezentovali Brňanům na Týdnu vědy a techniky

tyden_vedy_a_techniky_anotace.jpgPředstavit široké veřejnosti práci vědců se již potřetí rozhodla Akademie věd České republiky spolu s dalšími vysokými školami a vědeckými pracovišti, letos poprvé včetně Masarykovy univerzity. V týdnu od 6. do 10. listopadu tak mohli brněnští zájemci poslouchat vědecké přednášky, sledovat experimenty či navštěvovat otevřená výzkumná pracoviště v Brně.
Tématy letošní akce, jejímž cílem je popularizovat vědeckou práci a její výsledky široké veřejnosti, se staly biotechnologie, nanotechnologie a evropské kulturní dědictví.

Masarykova univerzita se do Týdne vědy a techniky zapojila na základě podnětu studentů – členů Akademického senátu MU, a stala se organizátorem části brněnského programu. MU chápe tuto akci jako příležitost představit svůj tvůrčí potenciál například také studentům středních škol,“ řekla prorektorka Masarykovy univerzity pro vědu a výzkum Jana Musilová.

Klíčovou součástí programu byly po celý týden trvající dny otevřených dveří všech pracovišť Akademie věd ČR. Novinkou bylo otevření Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích pro veřejnost. Foto: Ondřej Ženka

Klíčovou součástí programu byly po celý týden trvající dny otevřených dveří všech pracovišť Akademie věd ČR. Novinkou bylo otevření Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích pro veřejnost. V otevřených laboratořích mohli návštěvníci zhlédnout ukázky experimentů, viděli například počítačové modelování biomolekul nebo nádorových procesů v buňkách.

Zájemci mohli navštívit Literární kavárnu knihkupectví Academia na náměstí Svobody, kde se konalo patnáct odborných přednášek. Na programu byly prezentace mimo jiné o nanotechnologiích, rakovině, kmenových buňkách, ale také o trampingu či evropském kulturním dědictví. Podobně jako Masarykova univerzita se letos poprvé do akce zapojila i brněnská hvězdárna, která připravila show Dobrodružná fyzika Tomáše Tyce, docenta fyziky a astrofyziky z Přírodovědecké fakulty MU, pořad Anatomie Země a noční pozorování oblohy.

Týden vědy a techniky se kromě Brna konal také v Praze, Českých Budějovicích a Ostravě.