Video: Univerzita připomněla odkaz otce genetiky velkolepou show

Letos uplynulo 150 let od zveřejnění Mendelových převratných myšlenek týkajících se principů dědičnosti.

Audiovizuální show na nádvoří Starobrněnského opatství završila včera oslavy letošního 150. výročí zveřejnění myšlenek Gregora Johanna Mendela v oblasti křížení rostlin. Ty se mnoho let po smrti tohoto brněnského opata staly základem moderní genetiky a dodnes nic nepozbyly ze své platnosti. Celovečerní akci s názvem Mendelův odkaz uspořádalo Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity.

Své narozeniny by dnes oslavil zakladatel genetiky G. J. Mendel. Na jeho počest právě z náměstí Svobody vzlétlo 150 balónků. Letos totiž také uplynulo 150 let od zveřejnění jeho revolučních myšlenek. Mendelovo muzeum MU je dnes večer připomene na velkolepé audiovizuální show nazvané Mendel: The Legacy.

Posted by Masarykova univerzita on 20. červenec 2015

Vše začalo nenápadně, už v pět hodin odpoledne na náměstí Svobody, odkud bylo vypuštěno 150 balónků připomínajících hrášky, právě na nichž Mendel odhalil principy dědičnosti.

Mendelovy objevy, které položily základy genetiky, transformované do úžasné audiovizuálni show právě teď v Mendelovo muzeum MU.

Posted by Milujeme vědu on 20. červenec 2015

Vrcholem oslav byla večerní audiovizuální show, která jako plátno využila zdi starobrněnského opatství, kde Mendel v 19. století působil. Autorem show byl tvůrce biomedicínských animací Američan Drew Berry, kterého proslavily práce pro BBC i zpěvačku Björk.

Mendelovy objevy principů dědičnosti, které položily základy moderní genetiky, převedené do velkolepé audiovizuální show právě teď v Mendelovo muzeum MU.

Posted by Muni on 20. červenec 2015

Animaci doprovázela hudba skladatele Duncana Hendyho, kterou přímo na místě zahrála brněnská filharmonie.

Patronaci nad celou akcí přijal prezident britské Královské společnosti Paul Nurse, který ve své úvodním projevu přiblížil dnes už někdy opomíjený přínos Mendela pro moderní vědu.