První členové expedice do Antarktidy dorazili na základnu

První čtyři členové letošní vědecké expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy dorazili včera v pozdních nočních hodinách na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Jde o skupinu, která pro dopravu na stanici využila ledoborec chilské armády Almirante Óscar Viel. Zbylých 13 členů výpravy stále čeká na základně argentinského vojenského letectva v Rio Gallegos na leteckou přepravu přes antarktickou stanici Marambio. Přesun však komplikuje počasí.

Členové expedice, kteří z kapacitních důvodů využili lodní dopravu, již začali s odzimováním základny. Argentinská skupina pak ještě doplňovala zásoby potravin a nutného technického vybavení. Členové expedice průběžně precizují plány terénních prací, monitoringů a experimentů.

Argentinské vojenské letectvo v posledním týdnu provedlo čtyři zásobovací lety pomocí letadel C-130 Hercules na stanici Marambio. V těchto letech byly do Antarktidy přesunuty dva vrtulníky (Bell 212 Twin Huey a Mi-17 Hip), letecké palivo, kargo a zásoby. V nadcházejícím týdnu jsou v plánu dva lety pro transport vědců do Antarktidy, v jenom z nich by měly být na stanici Marambio přesunuti i čeští vědci. Transport do Antarktidy obdobně jako v předchozích letech negativně ovlivňuje počasí, které zpozdilo letový plán i v letošním roce.

Letošní expedice má sedmnáct členů, kromě Masarykovy univerzity se budou výzkumu v Antarktidě věnovat dva vědci z Univerzity Karlovy a také dva zahraniční odborníci, ze Slovenska a Turecka, kteří se expedice účastní na pozvání Českého antarktického nadačního fondu. Zkoumat budou klima, ledovce či rozšíření rostlin na ostrově.

Masarykova univerzita | Masaryk university