Historici umění už ušli tisíc kilometrů. Teď startují sbírku na knihu

Ohromných 1500 kilometrů měli před sebou na začátku března studenti dějin umění z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kteří si řekli, že budou poznávat středověké památky Francie jako tehdejší poutníci a projdou zemi pěšky.

Zatím se jim opravdu daří. Mají za sebou 1012 kilometrů chůze a třítýdenní pobyt v opatství v Conques na jihu Francie, kde se odehrál workshop za účasti předních světových odborníků na středověk. Aktuálně nocují v klášteře v St. Benoit sur-Loire a spustili crowdfundingovou kampaň, aby mohli po návratu vydat mimořádnou závěrečnou publikaci.

Na kampaň může kdokoliv přispět skrze server Indiegogo, kde jsou i další informace a reportáž, kterou o studentské výpravě natočila francouzská televize. Ve středu poutníci skrze svoji stránku na YouTube udělali online chat se svými příznivci a už teď tam visí teaser na film, který o celé výpravě vznikne. Zdarma jsou tam přístupné přednášky expertů, kteří za studenty jezdí. O pouti také postupně vznikají krátkometrážní dokumentární filmy zaměřené na nejrůznější aspekty pouti a poutnictví.

Z vědeckého pohledu je projekt s názvem Stěhovaví historici umění ojedinělým experimentem, díky kterému se studenti bezprostředně setkávají se středověkými památkami a nahlížejí na ně podobným způsobem, jako se na ně dívali lidé v době, kdy díla vznikla.

„K největším úspěchům našeho projektu doposud patří exkluzivní setkání s nejstarší křesťanskou sochou sv. Fides z 9. století, a to mimo její muzejní kontext, což nám umožnilo prožít shledání s tímto uměleckým dílem doslova tváří v tvář,“ sdělil na dálku vedoucí výpravy Ivan Foletti.

Kromě zájmu badatelů a médií je celý projekt provázen výjimečnou štědrostí lidí, které studenti na své cestě potkávají. „Přicházíme do kontaktu s prostředím Francie, kde je běžné přijmout dvanáct poutníků, nasytit je a poskytnout jim přístřeší. Média nám v posledních týdnech prezentovala Francii zachvácenou agresivní předvolební kampaní. My se však setkáváme především s neuvěřitelnou vlnou solidarity,“ zdůraznil Foletti.

Projekt Stěhovaví historici umění je pedagogickým a vědeckým experimentem, který má podobu čtyřměsíční poutě. Ta zahrne celkem 1500 kilometrů pěší cesty napříč Francií a Švýcarskem, z Lausanne do Mont Saint-Michel. Pod vedením Ivana Folettiho, docenta na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a odborného asistenta na univerzitě v Lausanne, si tento projekt klade za cíl zkoumat středověké dědictví Francie a Švýcarska z úhlu pohledu, který běžné vysokoškolské studium neposkytuje.

Jedenáct studentů Masarykovy univerzity při své výpravě následuje středověké poutnické cesty, přičemž se postupně zastavují ve třech významných centrech klášterní kultury: Sainte-Foy v Conques, Saint-Benoît-sur-Loire a Mont-Saint-Michel v Normandii. Během těchto zastavení jim v klášterech přednášejí význační odborníci na středověk, jako je Hans Belting, Cynthia Hahn, Éric Palazzo, Cécile Voyer nebo Michele Bacci.

Masarykova univerzita | Masaryk university