Zastavme úpadek českého školství, zaznělo z Betlémské kaple

Svou nespokojenost s přípravou státního rozpočtu na rok 2018 pro oblast vzdělávání přišli dnes vyjádřit do Betlémské kaple zástupci školských odborů, profesních asociací a reprezentací vysokých škol. Výsledkem je mimo jiné společné prohlášení, ve kterém účastníci apelují na vládu, aby odstartovala navyšování platů ve školství. Jinak podle představitelů škol hrozí, že nebude mít kdo učit.

„Pokud k výše zmíněným krokům nedoje (pozn. redakce: navyšování mezd pracovníků ve školství), nebude možné personálně zajistit výuku ve školách. Již v současnosti je situace ve školách kritická. Při růstu mezd a platů ve státním i soukromém sektoru v ostatních oblastech pak nevyhnutelně dojde k jejímu dalšímu zhoršení. Řada učitelů i dalších pracovníků ve školství opouští z ekonomických důvodů své povolání a noví pracovníci do škol nepřicházejí,“ stojí v prohlášení.

Situaci konkrétně ve vysokém školství na místě zhodnotil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. „Česko patří k zemím, které jsou v mezinárodním srovnání nejhorší, pokud jde o počet studentů na jednoho učitele. Základní problém českých vysokých škol je, že si naše vlády již 15 let objednávají masové školství, v němž může studovat každý druhý maturant. To je v principu správně, jenže vlády nám na to trvale nedávají dost peněz,“ uvedl.

Vztahy mezi vládou a veřejnými vysokými školami označil Bek za studenou válku. „Začalo to už před čtyřmi roky, kdy tato vláda v době ekonomického růstu naplánovala škrty do oblasti vzdělávání. Krize se prohloubila po slibu ministra Chládka, že přijde náprava a nic se nestalo,“ uvedl rektor.

Poslední kapkou pak podle něj byl návrh státního rozpočtu na příští rok přeložený v červnu. „Terapie pro tento stav je navýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun v kapitole vysokého školství a další meziroční navyšování o inflaci plus aspoň jedno procento.“

V tuto chvílí je podle Bek potřeba využít aktuálního zájmu veřejnosti o školství a vyzvat vládu ke koncepčnosti v této oblasti a vyvinout tlak na politické strany, aby v nové vládě nepodcenily obsazení postu ministra školství. „Musíme aktivně vstupovat do veřejného prostoru a doufám, že studená válka nepřejde v horkou,“ dodal Bek.

Masarykova univerzita | Masaryk university