Archeolog z MU získal Cenu města Brna za rok 2007

ImagePřední český archeolog, profesor Masarykovy univerzity, Vladimír Podborský získal Cenu města Brna za rok 2007. Poslední lednové úterý si ji na slavnostním vyhlášení převzal z rukou brněnského primátora Romana Onderky.

„Cenu města Brna chápu jako komplexní osobnostní ocenění mé celoživotní kariéry, a proto si jí velmi vážím,“ uvedl Vladimír Podborský, který zvítězil v kategorii výchova a vzdělávání.

Profesor Masarykovy univerzity byl jednou ze čtyřiačtyřiceti nominovaných osobností. Komisi pro udílení ceny přišlo celkem osmdesát devět návrhů, z nichž musela vybrat laureáty jedenácti kategorií.

Osobnosti, které Rada města Brna a následně Zastupitelstvo města Brna nominovaly, se sešly v úterý 29. ledna ve Sněmovním sále brněnské Nové radnice ke slavnostnímu ceremoniálu. Všichni ocenění převzali plastiku symbolizující znak města od výtvarnice Michaely Šobrové.

Image
Profesor Podborský z Ústavu archeologie a muzeologie na Filozofické fakultě proslul zejména objevem rondelu - kruhové příkopové sociokultovní stavby z doby neolitu. Cenu města Brna převzal z rukou primátora Romana Onderky. Foto: Archiv Z. Kolaříka.

„Atmosféra slavnostního večera byla výborná. Průběh slavnosti moderoval se svým pověstným šarmem pan Erik Pardus. Průběh předávání cen byl velmi důstojný,“ popsal své dojmy z předávání cen Vladimír Podborský.

Pětasedmdesátiletý akademik z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity se zaměřuje na pravěkou archeologii střední Evropy, zejména na dobu neolitickou, dobu bronzovou a dobu halštatskou. Skupina archeologů pod jeho vedením objevila v sedmdesátých letech minulého století na sídlišti neolitického lidu s takzvanou moravskou malovanou keramikou v Těšeticích-Kyjovicích na Znojemsku pravěkou kruhovou příkopovou sociokultovní architekturu a zahájila tak novodobé dějiny takzvané rondelové archeologie.
Vladimír Podborský se v poslední době zabývá náboženstvím pravěku, zaměřuje se na „nadhledové“ problémy prehistorie, na metodologii oboru a na dějiny zejména moravské archeologie. „Objevovat mne ale baví stále,“ prozrazuje oceněný profesor.

Ceny města Brna každoročně uděluje zastupitelstvo za významnou činnost, která obohatila veřejný život a přispěla k posílení dobrého jména města Brna. Letos bylo nejvýznamnější brněnské vyznamenání předáno už popatnácté v historii.