online.muni.cz Přejít na hlavní obsah

Na dveře rektorátu přibijí novodobé reformační teze

Výzvy, které organizátoři akci sbírali několik týdnů od lidí procházejících areálem filozofické fakulty, se budou týkat života na univerzitě a obecně českého vysokého školství.

Připomenout důležitou historickou událost se rozhodli lidé z Ústavu klasických studií Filozofické fakulty MU. S odkazem na 500 let staré vyvěšení reformačních tezí a osobnost teologa, kazatele a reformátora Martina Luthera „přibijí“ v úterý na budovu rektorátu Masarykovy univerzity několik desítek novodobých výzev.

Vzhledem k recesistické povaze celé akce to bude přibíjení jen symbolické, pořadatelé akce si přinesou vlastní dveře, na které budou přání a výzvy umístěny. Odkazovat ale pořád budou na čin Martina Luthera, který 31. října 1517 pověsil na dveře kostela v německém Wittenbergu svých 95 tezí, v nichž brojil proti církevním odpustkům a obecně vybízel katolickou církev, aby se reformovala.

V brněnské připomínce historického aktu už nepůjde o církev, ale o vysoké školství. Výzvy, které organizátoři akci sbírali několik týdnů od lidí procházejících areálem filozofické fakulty, se budou týkat života na univerzitě a obecně českého vysokého školství.

„Část z nich se bude vztahovat k životu akademiků a třeba problémům spojených s rozsáhlou administrativou. Řada z tezí ale reflektuje také studentský život a každodenní potíže vysokoškoláků. Nejde o žádný politický vzkaz, “ uvedla Petra Mutlová, organizátorka akce.

Novodobé reformační teze budou na budovu rektorátu umístěny v úterý v 18 hodin. Předcházet tomu bude průvod z filozofické fakulty. Instalace by na místě měla zůstat do druhého dne.

Masarykova univerzita | Masaryk university