Den vědců ukázal zábavnou stránku výzkumu

Brněnští vědci předvedli návštěvníkům, na čem pracují, a nechali je, aby se sami zúčastnili jejich experimentů.

Bohatý program zejména pro děti nabídla katedra technické a informační výchovy. Foto: Katarína Jablonská.

Nahlédnout do tajů vědy a výzkumu mohli v sobotu 22. září návštěvníci Dne vědců. Odborníci z nejrůznějších oborů totiž obsadili s několika stánky travnatý areál Augustiniánského opatství na Mendlově náměstí v Brně a pro milovníky experimentů bez rozdílu věku připravili bohatý program.

Vědci z Masarykovy univerzity představili svoji práci v pěti oblastech. Katedra společenských věd ve sportu z Fakulty sportovních studií MU umožnila procvičit si psychomotorické dovednosti. Pedagogové katedry podpory zdraví z téže fakulty pak návštěvníkům změřili složení těla nebo zanalyzovali chůzi.

Katedra technické a informační výchovy z pedagogické fakulty umožnila vyrobit si na místě vlastního robota nebo luštit drátěné hlavolamy. Experti z ústavu fyzikální elektroniky z přírodovědecké fakulty pak ukázali nejrůznější způsoby, jak přeměnit teplo v práci. Vědci z centra pro výzkum toxických látek v prostředí zase předvedli, jak se zkoumají a monitorují jedovaté látky a jaké to je být ekotoxikologem v praxi.

Celá akce je součástí programu Festivalu vědy, který pokračuje v pátek 28. září Nocí vědců.

V jednotlivých stáncích dali vědci nahlédnout do tajů vědy. Návštěvníci si mohli procvičit psychomotorické dovednosti, vyzkoušet si práci ekotoxikologa nebo luštit drátěné hlavolamy. Foto: Katarína Jablonská.