Vědci objevili rychlou metodu pro diagnózu otravy metanolem

Pokud se pacienti dostanou do nemocnice v pozdních stádiích otravy, bývají hladiny metanolu v krvi již velmi nízké.Unikátní metodu pro rychlou diagnostiku otravy metanolem za pomoci stanovení kyseliny mravenčí v krevním séru vyvinuli odborníci ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity ve spolupráci s lékaři z Nemocnice s poliklinikou Havířov.

Výsledky dokáží získat během několika minut, což může výrazně snížit dobu mezi přijetím pacienta a zahájením léčby. Studii v únoru zveřejnil prestižní vědecký časopis Journal of Chromatography A.

Otravu metanolem je obecně velice obtížné rozpoznat, protože v úvodní fázi intoxikace nejsou patrné žádné specifické příznaky a vyskytuje se pouze mírná opilost nebo opojení. Dramatická změna v těle nastává během přeměny metanolu na kyselinu mravenčí, což typicky nastává v rozmezí 6 až 24 hodin od požití závadného alkoholu.

Pokud se pacienti dostanou do nemocnice v pozdních stádiích otravy, bývají hladiny metanolu v krvi již velmi nízké. V těchto stádiích je totiž velká část metanolu převedena právě na kyselinu mravenčí.

„Kyselina mravenčí je konečný produkt odbourávání metanolu a naše metoda je schopná během přibližně 1-2 minut odhalit, zda je v krvi pacienta vyšší hodnota kyseliny mravenčí, než by měla být, a zda je tedy nutné zahájit léčbu,“ popisuje unikátní objev jeho hlavní autor Petr Kubáň, člen výzkumné skupiny Bioanalytická instrumentace Ceitecu MU.

Více se dočtete v měsíčníku muni.cz.