Nadační fond podpoří výzkum v Antarktidě

Nově založený Český antarktický nadační fond má podpořit vědeckou práci tuzemských expertů na ledovém kontinentu. Na letošní expedici se odborníci z Masarykovy univerzity mimo jiné pustí do studia genové rozmanitosti tučňáků. V okolí stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse budou těmto živočichům odebírat krev, kterou pak budou ve spolupráci s chilskými kolegy analyzovat. Už devátá expedice na nejjižnější kontinent vyjede 29. prosince z Brna. 

Na rozdíl od předcházejících let se letos až na stanici přepraví experti letecky, aby se vyhnuli případným komplikacím při cestě způsobeným mořským zámrzem. „Letos nás zámrz nezaskočí, protože celou cestu poletíme a pro dosažení vzdálených lokalit na ostrově pak namísto člunů použijeme dvě nové terénní čtyřkolky,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler z přírodovědecké fakulty. Na více než dvouměsíční výpravu vyjede 15 odborníků a techniků, mezi nimiž je letos sedm nováčků.

Kromě krve tučňáků budou odborníci pokračovat v dlouhodobém meteorologickém a biologickém monitoringu, jehož součástí je sledování ledovců i primitivních forem života ve sladkovodních jezerech a v moři. Zaměří se také na trus ptáků, v němž budou vědci hledat takzvané arboviry způsobující různé nebezpečné choroby, například encefalitidu, a pátrat budou i po půdních hlísticích. „Lékař výpravy se také letos zaměří na detailní hodnocení zdravotního stavu členů posádky v průběhu expedice. Ve vzorcích krve bude sledovat imunitní parametry související s působením extrémních podmínek na člověka,“ přiblížil Kapler.

Doplnil, že letos se bude také vylepšovat stanice. Navýší se její ubytovací kapacity z 15 na 20 osob, nainstalují se solární panely a především se zlepší systém čerpání, úpravy, ohřevu a skladování pitné vody.

Pomohou soukromé peníze
Stanice získává ročně na provoz 10 milionů korun z projektu Czech Polar, a k tomu přispívá jedním milionem Masarykova univerzita. Výzkumy v Antarktidě jsou finančně náročné vzhledem ke vzdálenosti od Česka i nárokům na údržbu vlastní infrastruktury. Kvůli tomu nově vznikl zmíněný Český antarktický nadační fond, který má podpořit vědeckou práci českých odborníků.

Nadační fond založil Dušan Jamný, generální ředitel společnosti Czechoslovak Ocean Shipping, s.r.o., která je již od doby stavby stanice na ostrově Jamese Rosse zodpovědná za její logistický a technický servis. „Nadační fond tak není součástí struktury Masarykovy univerzity, ani jí nijak nebude konkurovat či suplovat. Jeho posláním je zajistit finanční i materiálně-technické prostředky pro podporu českého výzkumu Antarktidy, na něž univerzita nedosáhne, tedy především ze soukromých zdrojů,“ zdůraznil prezident fondu a zakladatel české stanice v Antarktidě Pavel Prošek.

Zájemci mohou přispět na číslo účtu nadačního fondu: 284595949/0300.

Masarykova univerzita | Masaryk university