Top zprávy a videa z Milujeme vědu roku 2016

Uplynulý rok patřil na našem webu hodně informování o posunech ve výzkumu týkajícím se rakoviny. Ať už to bylo testování nové protinádorové vakcíny pro děti, pokroky v předpovídání opětovného návratu rakoviny nebo nová metoda na léčbu chronické lymfocytární leukémie.

Snažili jsme věnovat i veselejším tématům (a náš videoseriál Badatelna dokonce bodoval v soutěži Eduína), a tak jste mohli dočíst třeba o tom, jak vznikají vodní a vzdušné víry, kde se vzaly peníze, nebo jak na Zemi probíhala velká vymírání živočišných a rostlinných druhů.

Výběr toho, co nám přišlo úplně nej a co si myslíme, že vám určitě nemělo uniknout, najdete ale níže. Přejeme příjemné čtení. (pod titulkem se vždy skrývá odkaz na celý článek)

Lékaři už ví, jak spočítat stres
Pokud by matematický vzorec navržený odborníky z Lékařské fakulty MU fungoval, znamenalo by to velký medicínský posun. Zatímco teď pacienti slýchají často spíš neurčité rady a výhrůžky, že pokud nezvolní, budou mít problémy, za pomoci nově získatelných informací by mohli konkrétně slyšet, kde se nachází hranice, kdy už je jejich zdraví v ohrožení.

Proč se v zimě solí silnice?
Solení namrzlých silnic není nic neobvyklého a děje se to téměř každou zimu. Ale jak a proč vlastně sůl způsobí roztátí ledu? Má-li led na silnici roztát, je třeba, aby okolní teplota byla rovna nebo vyšší, než je teplota jeho tání. Pokud je ale okolní teplota nižší, co pak? Pak nastupuje na řadu právě zmíněná sůl...

Co by se stalo, kdybychom přestali platit v hotovosti
Diskuse o rušení hotovosti jsou v posledních letech mohutně podporované především společnostmi, které vydávají platební karty. Právě pro ně představuje hotovost nevítanou konkurenci. Navzdory všem často uváděným výhodám bezhotovostní společnosti má však hotovost právě dnes velký význam.

Mučit nebo nemučit atentátníka? Jak funguje morální dilema ve virtuální realitě
Jedno z klasických morálních dilemat známé jako Mad bomber, v němž řešíte otázku, zda mučit podezřelého, abyste zachránili stovky nevinných životů, otestovali odborníci z Fakulty informatiky MU v nové podobě. Myšlenkový experiment převedli do virtuální reality a zkoušeli, zda to bude mít vliv na morální úsudek testovaných lidí. Jak to dopadlo?

Experti na chůzi testují obuv pro těhotné
Zdravotní potíže v těhotenství pomáhají eliminovat speciální boty, které se dlouhodobě vyvíjí na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Ukázal to předběžný výzkum, který odborníci dělali na vzorku 30 žen. Aby dostali přesnější data, po deset měsíců testovali stovku žen. Výsledky budou již brzy k dispozici.

Víte, jak vzniká sucho? Ve střední Evropě bude zřejmě častěji
Nedostatek srážek je prvotní příčina sucha, není však jediná. Situaci ovlivňuje také výpar, který závisí na době a intenzitě slunečního záření a teplotě, ale také i na rychlosti větru, čím je vyšší, tím vyšší je i odpařování vláhy. Sucha ve střední Evropě souvisejí s tím, že máme buď anticyklonální režim počasí, nebo jsme pod výběžkem oblasti vysokého tlaku vzduchu. Obojí je charakteristické spíše jasným, slunečným počasím a žádnými či minimálními srážkami.

Objev: Civilizace utvářel strach z bohů
Bez strachu z boha, který trestá zlé činy, by lidstvo nemohlo fungovat, jak jsme dnes zvyklí. Ukázal to výzkum, jehož výsledky zveřejnil časopis Nature. Nesmlouvavost bohů podle něj přinutila lidi férově spolupracovat, což postupně ústilo ve vytváření větších a větších společenských celků.

Proč je nebe modré

Je u Proxima Centauri nová Země?
Kolem Proximy Centauri obíhá planeta, a to ne ledajaká. Její hmotnost je srovnatelná s hmotností Země a navíc leží v takové vzdálenosti od hvězdy, že by za vhodných podmínek na jejím povrchu mohla existovat voda v kapalném skupenství. Než si ale spěšně začneme balit kufr směr Proxima Centauri, je potřeba upozornit na pár okolností, které by z ráje na planetě Proxima b udělaly ledový svět....

Nový neinvazivní test pro těhotné na downův syndrom
Downův syndrom patří mezi nejčastější genetická onemocnění způsobená chybným počtem chromozomů. Standardní vyšetření prováděná na pomezí prvního a druhého trimestru těhotenství mohou být falešně pozitivní, a řada žen tak má obavy o zdraví svého dítěte. Ceitec Masarykovy univerzity získal nedávno akreditaci na nový neinvazivní test na tři genetické poruchy plodu, který zájemcům nabízí.

Vědci zjistili, že zvířata mají v očích zabudovaný kompas
Fascinující schopnost některých živočichů reagovat na geomagnetické pole byla dokázána již dřív. Dosud však vědci nevěděli, jak tento smysl funguje a čím je směr k magnetickému pólu planety vnímán. Průlomový objev učinil kolektiv vědců vedený biologem Martinem Váchou z Přírodovědecké fakulty MU, který dokázal, že za fungování tohoto vnitřního kompasu je zodpovědný protein kryptochrom, jenž je umístěn v oku.

Máme první black list invazních druhů v EU. Bylo načase
Začátkem srpna vstoupilo v platnost prováděcí nařízení Evropské komise, které vyjmenovává 37 invazních nepůvodních druhů živočichů a rostlin s významným dopadem na EU, tzv. unijní seznam. Jde o první evropskou úpravu regulující manipulaci s invazními druhy nebezpečnými pro biologickou rozmanitost evropské přírody.

Víte, jak funguje krasohled?

Zdraví Čechů nejvíc ničí alkohol
Nové zásadní poznatky o vlivu stravy na lidské zdraví vycházejí z výsledků studie odborníků z Fakulty sportovních studií MU. Ti porovnali údaje o tom, co nejčastěji jedí lidé ve 42 evropských zemích, s daty o onemocněních, jimiž tito lidé nejvíce trpí. Závěry ukazují, že by si lidé měli dávat daleko víc pozor na konzumaci obilovin a brambor a Češi se především zbavit alkoholu.

Respekt k pavoukům je na místě. Jsou to mocní predátoři
Arachnolog Stano Pekár: Pavouci jsou mocní predátoři i díky velmi účinnému jedu. Když tedy vidím velké druhy, určitě se je snažím nedráždit. Já sám ale většinou pracuji s pavouky, kteří jsou velmi malí, v řádech milimetrů. Šance, že na vás takový tvor použije svůj jed, je prakticky nulová. Ale respekt k pavoukům je naprosto v pořádku a na místě. Těžší je pro mě pochopit, že má někdo z pavouků panický strach, ale rozumím tomu, že existují různé typy fobií. Měli jsme tu studentku, která nedokázala snést pohled ani na obrázek pavouka...

Masarykova univerzita | Masaryk university