Co je zelená renesance? Aneb návrat tradiční medicíny

Podle odborníků je 21. století obdobím renesance cannabis v medicíně.

Cannabis sativa.

Nizozemsko letos slaví deset let od znovuzavedení cannabis do oficiální medicíny. V roce 2003 zdejší vláda začala konkrétní kultivary, tedy typy rostlin, dodávat do lékáren. Dnes tato rostlinná medicína kvete a rozrůstá se do celého světa.

Latinské jméno cannabis označuje všechny rostliny rodu konopí. V článku je použito, aby nedošlo k záměně technického konopí a rostlin s psychoaktivními účinky, které mnozí znají pod názvem marihuana.

Cannabis produkuje ve žlaznatých trichomech, tedy chlupech na samiččích květenství, kanabionoidy, což je více než 70 terpeno-fenolických látek z nichž některé mají léčivé účinky. Mezi nejznámější patří THC a CBD.

Poslední zářijový týden se v nizozemském univerzitním městě Leiden konal třetí mezinárodní seminář věnovaný cannabis v medicíně, který pokračoval konferencí International Association for Cannabinoid Medicines (IACM) o kanabinoidech v medicíně v Kolíně. Účastníci konference z Izraele, Kanady, USA, Čile, Německa, Rakouska, Španělska, Itálie, Nizozemska a Chorvatska letos dospěli k jednoznačnému konsensu: 21. století znamená renesanci cannabis v medicíně.

Divíte se? Podle brožury Světové zdravotnické organizace WHO z roku 2002 o potřebách a potenciálu tradiční medicíny se více než 80 % primární zdravotní péče v rozvojových zemích zakládá na rostlinných přípravcích. Vývoj nových látek je technologicky náročný; například u některých léčivých skupin, jako jsou antibiotika jednoduše, dochází zásoba nových molekul. Právě proto se dnes rozvíjí obory jako etnofytofarmacie, která kombinuje folkloristiku, botaniku, farmacii, psychologii a podobně a hledá původní tradiční léčivé rostliny. Konopí seté, cannabis sativa L. patří mezi ty nejperspektivnější.

Nejstarší nález cannabis obsahující vysoké hodnoty delta-9-tetrahydrocannabiolu známého pod zkratkou THC, což je hlavní aktivní látka patřící do skupiny fytokanabinoidů, pochází z 2700 let staré hrobky čínského šamana. Do Evropy byla dovezena irským lékařem O'Shaughnessym v roce 1842 a ve 20. až 30. letech 20. století na ni byla uvalena prohibice.

Dnes je cannabis jednou z nejstudovanějších léčivých rostlin na světě. Dosud u ní bylo identifikováno přes 500 látek. Proč vůbec léčba touto tradiční rostlinou potřebuje vědecké konference, vědce a vědu? Obrázek ukazuje schematický koncept, který kombinuje zkušenosti pacientů, výsledky klinických studií, chemických analýz složení a cílené šlechtitelství.

Tento komplexní přístup umožňuje požívat cannabis jako cílenou, účinnou a bezpečnou medicínu. V Nizozemsko je oficiálně předepisována při následujících diagnózách: roztroušená skleróza (křeče, bolesti), rakovina (paliativní použití; nechutenství, podvýživa), neurogenní chronické bolesti (poničení nervů, fibromyalgie), Touretteův syndrom (fyzické a slovní tiky) a mnoha dalších.

Výzkum a vývoj v oblasti léčivé cannabis se dnes týká také nanotechnologií; španělský inženýr Jorge Fernandez představil novou generaci standardizovaných vaporizérů, což jsou přístorje pro inhalaci kanabinoidů s vodní párou, které ulehčí pacientovi často problematické dávkování. „Dávkování novým MiniVapem funguje na principu kávových kapslí,“ vysvětlil Fernandez.

Způsob užívání cannabis a její dávkování jsou jedny z hlavních problémů, kterým pacienti a lékaři čelí. Vaporizace rostlinné cannabis je nejdoporučovanější metodou aplikace. Možná je také léčba syntetickými kanabinoidy, které jsou legální například v Rakousku, Německu či Velké Británii. V blízké budoucnosti se setkáme s dražé žvýkačkou obsahující kanabinoidy, zajišťující přesnost dávkování. Dosud největší klinická studie ukázala, že mezi oblíbenými formami užívání silně převažuje inhalace rostlinné formy v porovnání se syntetickými preparáty.

Indoorové pěstování kultivarů pro oficiální medicínu.

A jaké je využití cannabis v léčbě v Evropě? V Německu je medicínská cannabis legální od roku 2005 a oficiálně se jí léčí 180 pacientů (lidé s aktivní licencí). V Izraeli bylo v posledních letech předepsáno největší množství medicínské cannabis na osobu, aktuálně mají 12 tisíc aktivních licencí. V Nizozemsku je evidováno zhruba 2000 „konopných“ pacientů.

Také v českých lékárnách budou čtyři kultivary s různým obsahem dvou hlavních kanabionoidů THC a CBD k dostání, a to na elektronický předpis. Nové medicíny bychom se měli již brzy dočkat.

Autorka je studentka molekulární biologie a genetiky.