Kam nás posunul čtenářský průzkum

V Ústřední knihovně Filozofické fakulty se ptali studentů, co by chtěli doplnit.

Knihovna filozofické fakulty.

Vloni v říjnu jsme se v Ústřední knihovně Filozofické fakulty MU rozhodli obeslat studenty dotazníkem, jehož hlavním cílem bylo zjištění spokojenosti s našimi službami. Odpovědělo na něj 1 635 respondentů a stručně můžeme říci, že 95 % odpovídajících knihovnu navštěvuje a s jejími službami jsou většinou spokojeni. Zajímaly nás ale především připomínky a návrhy, které by knihovnu učinily prospěšnější a příjemnější.

Bolavým místem celého areálu Arne Nováka je v současné době nedostatek relaxačních zón a chybějící možnost kvalitního občerstvení. Návštěvníci areálu tyto prostory očekávají právě od knihovny. Není v našich možnostech otevřít zde bufet, ale jistě můžeme nabídnout pohodlnější sezení (více vaků a křesílek).

Zvažujeme také, že bychom z jednoho patra knihovny vytvořili pohodlnou relaxační zónu (ubrali stoly a přidali pohovky), ve které by bylo možné i nahlas komunikovat. Skupinové studovny jsou totiž dalším místem, které studentům velmi chybí a v současné době jsou již běžnou součástí vybavení vysokoškolských knihoven. Částečně by problém pomohlo vyřešit právě „hlučné“ patro, ve střednědobém horizontu uvažujeme i o úpravách interiéru, protože si tento hlavní handicap naší budovy uvědomujeme.

Některé věci jsme už začali řešit: Nedávno jsme třeba dokoupili stovky nových podsedáků, které snad přispějí k lepšímu komfortu při studiu. Také jsme nově naplnili všechny vaky v knihovně a vyprali jim povlaky, takže jsou jako nové.

V dohledné době se objeví i často žádaný bibliobox, který vyřeší problém s vracením knih v době uzavření knihovny. V přízemí knihovny (a také na našem webu) přibyla nová položka Knihovna nápadů, ve které uvítáme další vaše návrhy na vylepšování našich služeb.

Autorka je knihovnice na filozofické fakultě.