Studenti se v létě učí o tání ledovců prakticky. Přímo na Špicberkách

Vědecká expedice i se studenty kurzu polární ekologie dnes vyrazila na cestu za polární kruh.

Dnes brzy ráno vyrazila z Brna první část vědecké expedice, která míří na arktické souostroví Špicberky. Expedici tvoří odborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kteří se budou věnovat výzkumné práci a vedení terénního kurzu polární ekologie studenty geografie a geologie. Zaměří se přitom na studium ledovců.

>> více se dočtete také v článku: Střílet na medvěda smíte jen v sebeobraně

Kurz se bude odehrávat v centrální části souostroví Špicberky v blízkosti opuštěného ruského města Pyramiden, kam se skupina dostane na motorových člunech. Podle vědců patří území, kde budou se studenty 14 dní pracovat, mezi mimořádně zajímavé lokality. „Vlivem probíhající klimatické změny zde dochází k velmi intenzivnímu tání ledovců, degradaci dlouhodobě zmrzlé půdy a na nově odledněných územích k postupnému rozvoji života,“ sdělil Daniel Nývlt, jenž se na polární ekologii na Masarykově univerzitě specializuje.

Cílem odborníků je proto podle jeho vyjádření monitorování klimatických podmínek zmíněných území, sledování plošných změn ledovců, vodních toků nebo jezerních prostředí. Nasbíraná data a nové výsledky přispějí k vysvětlení vlivu klimatické změny na přírodní prostředí Arktidy a studentům umožní získat nové terénní zkušenosti a znalosti, které jsou ve středoevropském prostoru těžko dostupné.

Výzkum a výuka studentů se odehrávají ve spolupráci s odborníky z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kteří v oblasti provozují terénní stanici a zvou na ni i kolegy z jiných pracovišť. Druhá část výpravy z Masarykovy univerzity do oblasti zamíří v polovině srpna. Letní Kurz polární ekologie – geovědy se koná díky podpoře Norských fondů.