Studenti společně uklidí Hády. Na místě by měl vzniknout park

Pod hlavičkou Studentského Brna budou vysokoškoláci ze čtyř brněnských univerzit 20. dubna sbírat odpadky.

Růženin lom v Hádeckém kopci je už dnes moc příjemné místo. Odpadky zanesené odkladiště je hned pod ním.

Uklidit okolí odkaliště Hády se ve čtvrtek 20. dubna vydají studenti čtyř brněnských univerzit. Pod hlavičkou Studentského Brna se totiž uskuteční druhý ročník akce Studentské odpadkobraní. V uklizeném území by měl časem vzniknout nový park. Na akci je nutné se předem zaregistrovat, každý účastník pak dostane zdarma pytle na odpadky a rukavice.

„Loni se akce zúčastnilo zhruba sedmdesát studentů Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity a zástupci každé ze škol uklidili okolo svého kampusu. Letos se přidá i Veterinární a farmaceutická univerzita. Očekáváme stovku účastníků a uklízet budeme společně,“ vysvětlil Michal Hořínek ze spolku Studentské Brno.

Společný úklid začne v 15 hodin a jeho hlavními tvářemi budou kandidáti na krále a královnu Majálesu za jednotlivé univerzity. Protože letos organizátoři očekávají větší zájem, stanovili maximální kapacitu na sto dobrovolníků a ti se musí hlásit předem. Po úklidu na ně čeká posezení u táboráku a občerstvení zdarma.

Akce spadá pod širší iniciativu Ukliďme Česko – Ukliďme svět a jejím cílem je odstranit z odkaliště Hády veškerý odpad. Území odkaliště totiž spolek vzal pod svá křídla a chce tam vybudovat největší park v Brně. O jeho podobu dokonce už vyhlásil studentskou urbanisticko-krajinářskou soutěž.

„Jde o jeden z hlavních projektů, kterými se Studentské Brno nyní zabývá a který reaguje, stejně jako všechny ostatní, na nápady zdejších studentů a jejich problémy,“ popsal Hořínek. Ten je v současnosti studentským ambasadorem projektu a společně s dalšími zástupci všech zapojených univerzit řeší studentské nápady s vedením města.

Svůj nápad na zlepšení města nebo vyřešení nějakého palčivého problému může přihlásit každý student, Studentské Brno následně ty nejlepší prosazuje. Kromě volnočasového areálu Hády má spolek mezi svými prioritami třeba zavedení bezplatného wi-fi připojení v brněnských parcích, zvýšení počtu pítek s pitnou vodou ve městě či revitalizaci podchodu na třídě Generála Píky.